Zamknij
,
W XIII wieku zakon Cystersów przeniósł się z Byszewa do wsi Śmiewce gdzie zbudowano kościół wraz z klasztorem według projektu mnicha Theodricusa.
1
,
Zawiedzeni mogą czuć się wszyscy, którzy przyjechali w niedzielę na coroczną inscenizację bitwy pod Koronowem – dopiero na godzinę przed planowaną rekonstrukcją pojawił się komunikat, że do bitwy nie dojdzie z powodu podmokłego terenu po porannych opadach. Zamiast tego zaoferowano gościom Jarmarku Cysterskiego opowiastkę o bitwie i delikatny pojedynek jeden na jeden. Chętnych jednak pozostało niewielu.
4
,
Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, wraz z zastępcą Piotrem Kazimierskim i skarbnikiem Marcinem Kłodzińskim, przeprowadzili uroczyste zakopanie kapsuły czasu na rynku miasta. Ten wyjątkowy akt ma uczcić 655. urodziny Koronowa i zostawić dla przyszłych pokoleń wartościowe świadectwo o obecnej epoce.
,
Obchody 655-lecia nadania praw miejskich dla Koronowa zainaugurowane zostaną w najbliższą niedzielę. Co ciekawe, rozpoczną się w Kruszwicy, bowiem to właśnie tam dokładnie 18 grudnia 1368 r. król Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny miasta Koronowa.
1
,
Przystanek Historia. W Koronowie przywrócą pamięć Batalionu Obrony Narodowej
,
W padzierniku czeka nas w Koronowie inscenizacja Zlot Poszukiwawczy. "Bractwo" o szczegółach
1
,
„PRACA SPRZED LAT – wyślij ciekawe zdjęcie i zawalcz o nagrody
39
artykuł sponsorowany
,
Projekt Warstwy Pamięci ma na celu propagowanie historii Polski. Pierwsza warstwa, która została opublikowana dotyczy niemieckich i sowieckich zbrodni na obywatelach Polski w latach 1939-1989.
,
Właśnie dziś mija 80 lat od utworzenia Armii Krajowej. Dla Wojsk Obrony Terytorialnej  jej tradycja i doświadczenie są fundamentem. Większość patronów funkcjonujących brygad WOT było żołnierzami Armii Krajowej.
,
O okresie bliskim życiu Jezusa Chrystusa na ziemiach polskich wiemy niewiele – faktem jest jednak to, że przez dużą część współczesnej Polski bieg Bursztynowy Szlak, który komunikował Rzym z dzisiejszym Gdańskiem i krajami bałtyckimi, z których to sprowadzano do imperium bursztyn. Próba odtworzenia jego przebiegu to już hipotezy. Bardzo ciekawa hipoteza mówi o istnieniu w pierwszych wiekach naszej ery grodu Ascaucalis – zdaniem niemieckich naukowców jego lokalizacja odpowiada Bydgoszczy.
5
,
Wczoraj (26.10) koronowscy harcerze zorganizowali uroczystości związane z rocznicą mordu na Srebrnicy.
3
,
W październiku 1410 roku pod Koronowem wojska polsko-litewskie odniosły zwycięstwo nad Krzyżakami. Jednak jak podkreślił kronikarz Jan Długosz zwycięstwo to pozostałe w cieniu starcia pod Grunwaldem.
,
W sobotę 4 września odbyły się uroczystości upamiętniające pamiętną bitwę w Kadzionce. Podczas wydarzenia odsłonięto też tablicę, która upamiętnia udział w bitwie żołnierzy 3 Batalionu 22 Pułku Piechoty z 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty. Żołnierze polegli na początku września 1939 roku.
2
,
Rozpoczął się październik. Niebawem ruszą przygotowania do Uroczystości Wszystkich Świętych. Tymczasem chcielibyśmy Państwu zaprezentować materiał dotyczący grobów zasłużonych mieszkańców Koronowa znajdujących się na cmentarzu parafialnym.