Zamknij

Warstwy Pamięci: Niemieckie egzekucje w Koronowie i okolicy

15:44, 15.02.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:17, 18.02.2022

Projekt Warstwy Pamięci ma na celu propagowanie historii Polski. Pierwsza warstwa, która została opublikowana dotyczy niemieckich i sowieckich zbrodni na obywatelach Polski w latach 1939-1989.

W zakres tematyczny wchodzą zatem także zbrodnie popełnione przez reżim komunistyczny po 1944 roku. PRL i zbrodnie na narodzie popełniane przez funkcjonariuszy tego państwa traktowane są przez nas jako część systemu komunistycznego, stąd opatrzone są miejsca zbrodni popełnionych przez komunistów sierpem i młotem — międzynarodowym symbolem komunizmu.

- Warstwa ta pokazuje wstrząsający obraz strat zadanych Polsce przez okupantów. Projekt jest otwarty — nie zaznaczyliśmy jeszcze na mapie wszystkich miejsc zbrodni popełnionych przez Niemców i komunistów, które mamy w bazie danych (jest ich w sumie prawie 40 tysięcy). Równocześnie część tych, które są uwidocznione, ma dane niedokładne i wymagają uzupełnień. Obecnie na mapie jest około 18 tysięcy punktów, w większości w pojałtańskich granicach Polski. Pracujemy nad przygotowaniem punktów poza tymi granicami - informuje Reduta Dobrego Imienia, której projekt sfinansował Fundusz Patriotyczny.

Na mapie oznakowano także miejsca zbrodni niemieckich w Koronowie i okolicy. W projekcie zaznaczono Gościeradz (oddział zamiejscowy więzienia ciężkiego w Koronowie), mogiły na ternie miasta (m.in. więźniów politycznych zamordowanych 23 i 24 stycznia 1945 roku), areszt dla nieletnich oraz cmentarz ofiaru obozu karnego (wskutek terroru zmarło 606 ofiar).

Całą mapę znajdziesz tutaj.

[ZT]5806[/ZT]

[ZT]5805[/ZT]

[ZT]5797[/ZT]
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%