Zamknij
5
,
Okazały ceglany budynek poczty stanowił nie tylko ważny element architektoniczny, ale też wyznaczał linię przyszłej zabudowy miasta. Stoi on w tym miejscu już od 130 lat.
43
,
Obszar parku wynosi ponad 23 hektary. Były tu alejki, restauracje, muszla koncertowa, strzelnica, tereny rekreacyjne. Dzisiaj pozostały po tym archiwalne zdjęcia.
,
Niegdyś właścicielem młynów był tutejszy klasztor cysterski. Budynki jeszcze stoją, ale młyny nie funkcjonują już od kilku lat.
3
,
Nie ma po nim już żadnego śladu. Usytuowany był na koronowskim rynku. Kościół ewangelicki - bo o nim mowa - istniał w latach 1831-1946.
,
W obecnej postaci powstał w 1599 roku. Pierwotnie był tu kościół drewniany z przełomu 1382-1396. Mowa o kościele pw. św. Andrzeja w Koronowie.
1
,
Obecnie to ruina. Znajduje się przy schodach prowadzących do Starego Dworu nieopodal ulicy Bydgoskiej. Historia tego budynku jest niezwykle interesująca.
4
,
Mieszkańcy Koronowa i okolic znają ten budynek znakomicie. Znajduje się na Placu Zwycięstwa tuż obok "domu towarowego". Dzisiaj to sklep i cukiernia należąca do GS Koronowo. Dawniej w tym miejscu funkcjonowała Fabryka Cygar "Łokietek".
4
,
W 1288 roku postanowiono przenieść konwent cystersów z Byszewa do dzisiejszego Koronowa (wtedy nazwa ta jeszcze nie obowiązywała). To właśnie biali mnisi przyczynili się do ożywienia gospodarczego danego terenu. Żyli tutaj do 1819 roku. Wtedy też decyzją ówczesnych władz pruskich dokonano kasaty zakonu. Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować Państwu najważniejsze momenty z życia klasztoru. Zapraszamy do lektury.
8
,
Wita mieszkańców, turystów i przejezdnych zjeżdżających do Koronowa od strony ronda Lotników Koronowskich. Do niedawna jeszcze w złym stanie technicznym - dzisiaj to jedna z wizytówek miasta. Chcielibyśmy zaprezentować Państwu nieco historii Diabelskiego Młyna oraz pokazać jak to miejsce wyglądało dawniej.
4
,
Ostatni pociąg z Bydgoszczy do Koronowa wyruszył w 1992 roku. Trasa ta mogłaby być dzisiaj sporą atrakcją turystyczną. Na szczęście ostał się most, przez który prowadzi dzisiaj ścieżka rowerowa.
1
,
Dzisiaj to praktycznie martwe koryto rzeki. Dawniej Brda majestatycznie przepływała przez Koronowo. To tu odbywały się liczne zawody kajakowe i spływy, a gościem jednego z nich był nawet Karol Wojtyła.
,
"Ocalić dla potomności" - taki nagłówek widnieje w pierwszym numerze Tematów Koronowskich z 1983 roku. Nawiązuje on do Piotra Karowskiego. Dzisiaj w 127. rocznicę jego urodzin chcielibyśmy przybliżyć Państwu postać tego wybitnego introligatora.
1
,
Któż nie czytał jego legend o Diabelskim Młynie, wiedźmach z Grabiny, Srebrnicy, Byszewie, Stopce, Gościeradzu i młynarzu Mąkowarskim. 4 lutego 1999 roku zmarł Tadeusz Multański.
22
,
99 lat temu do opuszczonego przez oddziały Grenzschutzu Koronowa wkroczyły długo oczekiwane oddziały 1 Brygady Strzelców Wielkopolskich po dowództwem płk. Wacława Przeździeckiego. Oznaczało to, że Koronowo odzyskało niepodległość.
,
7 stycznia 1657 roku to kolejna czarna karta w historii Koronowa. Tego dnia doszło do ponownego splądrowania i obrabowania lokalnego klasztoru.