Zamknij

20 lat od śmierci T. Multańskiego. Autora "Legend Koronowskich"

17:01, 03.02.2019 | Redakcja
REKLAMA

Któż nie czytał jego legend o Diabelskim Młynie, wiedźmach z Grabiny, Srebrnicy, Byszewie, Stopce, Gościeradzu i młynarzu Mąkowarskim. 4 lutego 1999 roku zmarł Tadeusz Multański.

Pan Multański był współtwórcą i wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej oraz redaktorem "Tematów Koronowskich". Jego działania były wielokrotnie doceniane. Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego i Odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Co ciekawe nie urodził się on w Koronowie, lecz w Mogilnie. Z wykształcenia był polonistą. W 1966 roku przeniósł się do Koronowa z Lubelszczyzny. Jak sam mówił "pokochał je od pierwszego wejrzenia". Swoje zamiłowanie do miasta przekładał w pracy pedagogicznej i kulturalnej.

Do dzisiaj uczniowie pobliskich szkół uczą się jego "Legend Koronowskich". Można je także także usłyszeć podczas audycji w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw. W ubiegłym roku z okazji 650-lecia nadania praw miejskich miastu jego imieniem nazwano jedną z ławeczek przy bulwarze. Jest także patronem ulicy nieopodal Szkoły Podstawowej nr 1.

Tadeusz Multański zmarł w wieku 80 lat.

Źródło:

Grzegorz Myk Kalendarium ważniejszych wydarzeń w Koronowie z lat 1989-2008 [w:] Dzieje Koronowa Koronowo 2009

Informacje własne

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

GośćGość

0 0

Wspaniały człowiek. Był moim wychowawcą 14:58, 05.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%