Z aurą czasami jest ciężko wygrać, a zbroje rycerskie trochę ważą, stąd też organizowanie rekonstrukcji w pełnej krasie, z wykorzystaniem ciężkiej konnicy mogło być bardzo ryzykownym pomysłem. Z drugiej strony po godzinie 15:00, gdy miała się odbyć rekonstrukcja poza dwójką uczestników pojedynku, ciężko było zobaczyć rycerza w zbroi. Po komunikacie, że do rekonstrukcji nie dojdzie, wszyscy rozjechali się do domów. Na jarmarku pozostało niewielu mieszkańców.
Jarmark Cysterski w niedzielę około godziny 15:30.
Pokazuje to, że Bitwa pod Koronowem jako produkt turystyczny jest w kryzysie, mieliśmy niewielu wystawców w stosunku do tego co było w przeszłości. To, że w szczytowym momencie jakim zawsze jest godzina bitwy i okres ją poprzedzający, było niewielu gości, nie zachęca potencjalnych wystawców, aby pojawić się w tym miejscu za rok.
Bitwa pod Koronowem odbyła się 10 października 1410 roku, czyli kilka tygodni po słynnym Grunwaldzkie. Sława Grunwaldu jest znacznie większa, choć nie brakuje głosów wśród historyków, że to Koronowo było istotniejsze w wojnie polsko-krzyżackiej.
Żyjący w tamtej epoce kronikarz Jan Długosz wprost napisał, że wygraną pod Koronowem należy kłaść wyżej od Grunwaldu. Rekonstrukcję bitwy pod Koronowem przeprowadza się jednak na przełomie lipca i sierpnia, tuż po rekonstrukcji Grunwaldu.
[DAWNY]1722285197277[/DAWNY]
[ZT]10947[/ZT]
[ZT]10945[/ZT]
[ZT]10942[/ZT]
gosc10:21, 30.07.2024
7 0
w moim odczuciu ta impreza powoli wymiera,brakuje nowych pomysłów,zachęcającej promocji,mam wrażenie że przyjęto jeden schemat który się tylko powiela