Zamknij

Wspólna historia Koronowa i Kruszwicy. Oglądaj na żywo

21.54, 15.12.2022 DJ Aktualizacja: 10.02, 18.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

Obchody 655-lecia nadania praw miejskich dla Koronowa zainaugurowane zostaną w najbliższą niedzielę. Co ciekawe, rozpoczną się w Kruszwicy, bowiem to właśnie tam dokładnie 18 grudnia 1368 r. król Kazimierz Wielki nadał akt lokacyjny miasta Koronowa.

Inauguracja obchodów rozpocznie się o godz. 10.00 w bazylice kolegiackiej, gdzie odprawiona zostanie msza św., a następnie przedstawiona będzie rekonstrukcja historyczna wydarzeń z 1368 r., przygotowana przez Koronowską Komandorię Templariuszy oraz Chorągiew Kasztelana Okolskiego. W uroczystości uczestniczyć będą m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który sprawuje patronat honorowy nad obchodami, Burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski, Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak oraz radni, przedstawiciele lokalnych środowisk i mieszkańcy.

 

Warto przypomnieć, iż nadanie przez Kazimierza Wielkiego aktu lokacyjnego Koronowa było zwieńczeniem niemal wiekowych starań cystersów o założenie nowego miasta na północy ówczesnych Kujaw. Panujący od roku 1333 król Kazimierz Wielki 18 grudnia 1368 roku w Kruszwicy wydał przywilej na lokację miasta na prawie magdeburskim na terenie wsi Smeysche. Miasto miało początkowo nosić nazwę Byszewo. Przyjęta od tutejszego opactwa nazwa Koronowo weszła w powszechne użycie w pierwszej połowie XV wieku.

 

 

 

 

 

 

(DJ)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%