Zamknij

Okolice Osielska związane według jednej z hipotez z Ascaucalis?

21:15, 17.11.2021 | Łukasz Religa, Portal Kujawski
Skomentuj
REKLAMA

O okresie bliskim życiu Jezusa Chrystusa na ziemiach polskich wiemy niewiele – faktem jest jednak to, że przez dużą część współczesnej Polski bieg Bursztynowy Szlak, który komunikował Rzym z dzisiejszym Gdańskiem i krajami bałtyckimi, z których to sprowadzano do imperium bursztyn. Próba odtworzenia jego przebiegu to już hipotezy. Bardzo ciekawa hipoteza mówi o istnieniu w pierwszych wiekach naszej ery grodu Ascaucalis – zdaniem niemieckich naukowców jego lokalizacja odpowiada Bydgoszczy.

Kluczową wzmianką o Ascaucalis jest dzieło Klaudiusza Ptolemeusza greckiego pochodzenia, który mieszkając w Aleksandrii w 150 roku opracował mapę Europy nazwaną Germania Magna. Dzieło nie było idealne, bowiem Ptolemeusz zapewne nigdy nie był na terenach ówczesnej Polski, a opierał się na relacjach kupców. Na tej mapie znalazło się Ascaucalis, ulokowane po zachodniej stronie Wisły.

Najbardziej prawdopodobna hipoteza, że była to Bydgoszcz, a dokładniej obszar północy, okolice Osielska. Ta teza wynika z badania naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformacji Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Interdyscyplinarny zespół składający się z filologów klasycznych, matematyków i kartografów, opierając się o współczesne badania archeologiczne wskazał na nadwiślańskie okolice Bydgoszczy i Osielska.

Ostatnie odkrycia i legendy rzymskich legionów

W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli pod Gniewkowem znaleziono oporządzenia jeździeckie i elementy strojów rzymskich legionistów, datowane na okres od I do 5 wieku naszej ery. Po tym znalezisku pojawiły się publikacje mówiące o sensacyjnym odkryciu, bowiem można mówić o dużym prawdopodobieństwie obecności legionów rzymskich na Kujawach

Czytaj dalej tutaj.

[ZT]16370[/ZT]

[ZT]13945[/ZT]

(Łukasz Religa, Portal Kujawski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%