Kluczową wzmianką o Ascaucalis jest dzieło Klaudiusza Ptolemeusza greckiego pochodzenia, który mieszkając w Aleksandrii w 150 roku opracował mapę Europy nazwaną Germania Magna. Dzieło nie było idealne, bowiem Ptolemeusz zapewne nigdy nie był na terenach ówczesnej Polski, a opierał się na relacjach kupców. Na tej mapie znalazło się Ascaucalis, ulokowane po zachodniej stronie Wisły.
Najbardziej prawdopodobna hipoteza, że była to Bydgoszcz, a dokładniej obszar północy, okolice Osielska. Ta teza wynika z badania naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformacji Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Interdyscyplinarny zespół składający się z filologów klasycznych, matematyków i kartografów, opierając się o współczesne badania archeologiczne wskazał na nadwiślańskie okolice Bydgoszczy i Osielska.
W 2018 roku naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli pod Gniewkowem znaleziono oporządzenia jeździeckie i elementy strojów rzymskich legionistów, datowane na okres od I do 5 wieku naszej ery. Po tym znalezisku pojawiły się publikacje mówiące o sensacyjnym odkryciu, bowiem można mówić o dużym prawdopodobieństwie obecności legionów rzymskich na Kujawach
Czytaj dalej tutaj.
[ZT]16370[/ZT]
[ZT]13945[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz