Zamknij

Budynek koronowskiej poczty wzniesiono już w 1889 roku. Stanowiła ona ważny element architektoniczny

07:24, 13.09.2019 Aktualizacja: 10:00, 13.09.2019
Skomentuj Pocztówka ukazująca budynek poczty na początku XX wieku fot. archiwum Pocztówka ukazująca budynek poczty na początku XX wieku fot. archiwum

Okazały ceglany budynek poczty stanowił nie tylko ważny element architektoniczny, ale też wyznaczał linię przyszłej zabudowy miasta. Stoi on w tym miejscu już od 130 lat.

Zanim kolej dotarła do Koronowa ważnym traktem komunikacyjnym była obecna ulica Dworcowa. W związku z tym zabudowa miasta zaczęła wykraczać poza krawędź kotliny. W wykazie z 1879 roku oprócz budynków gospodarczych odnotowano też kilka domów. Na ulicy Dworcowej znajdował się też dom pastora - plebania ewangelicka. Kiedy rozpoczęto modernizację drogi w kierunku Kotomierza na niegdysiejszej parceli Augusta Bähra wzniesiono w 1889 roku cesarską pocztę. Był to jeden z nielicznych w tym czasie gmachów państwowych. Okazały w skali miasteczka, usytuowany narożnikowo, dwukondygnacyjny, elektryczny budynek o ceglanych elewacjach stanowił nie tylko ważny element architektoniczny, ale też wyznaczał kierunek przyszłej zabudowy miasta.

Józef Ceynowa - nauczyciel, uczestnik kampanii wrześniowej, pisarz - tak wspominał powojenne losy poczty.

- Poczta miejscowa, chyba jedna z pierwszych w północnej części naszego województwa ruszyła do normalnej pracy mimo uciążliwego kontaktu z Bydgoszczą. Zasługa to pocztowców przedwojennych z naczelnikiem poczty Żyskim na czele.

W 1967 roku budynek przeszedł generalny remont i wnętrze gmachu zostało przekształcone. Poczta funkcjonuje tu do dnia dzisiejszego.

Źródła:

Emanuel Okoń "Koronowo - rozwój przestrzenny i przeobrażenia na przestrzeni dziejów" [w:] Dzieje Koronowa, Koronowo 2009

Tematy Koronowskie nr 3 s. 7

fot. archiwum

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

PamietamPamietam

5 0

Jak Koronowo nie było pod zaborami i okupacją, to zawsze mieściła się tu Poczta Polska. Pamiętam jak działał radiowęzeł pocztowy i w domu można było mieć głośnik. Przed stanem wojennym radiowęzeł ten obsługiwał pracujący w telekomunikacji Pan Lampka. Wtedy ten radiowęzeł był ostoją wolności. Można było posłuchać wspaniałej muzyki, której nie cierpiała komuna np. światowego jazzu w wykonaniu Luisa Armstronga i innych. Niestety bezpieka dopatrzyła się wolności i w stanie wojennym Pan Lampka został zmuszony do emigracji.

14:51, 13.09.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pocztowiecpocztowiec

4 0

Poczta Polska ma wspaniałe tradycje. Obrońcy poczty Polskiej w Gdańsku przeszli do historii broniąc się we wrześniu 1939 roku przed hitlerowskim najazdem. W Koronowie również po pokonaniu pruskiego zaborcy, w ramach Powstania Wielkopolskiego pracownicy Poczty Polskiej wyrugowali z tego budynku obcy urząd, należący do znienawidzonego zaborcy i utworzyli tam urząd pocztowy należący do niepodległej Polski.

23:24, 13.09.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Koronowo nie CroneKoronowo nie Crone

3 1

Tu było, jest i będzie polskie Koronowo nad Brdą, a nie jak chcieli zaborcy pruscy i hitlerowscy okupanci crone nad "breją", jak pejoratywnie o obcych nadawanych przez pruskiego zaborcę i okupanta niemieckiego nazwach mówili Polacy.

23:29, 13.09.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkańcy gminyMieszkańcy gminy

4 0

Mamy prawo do ochrony naszej kultury, naszego języka i nazw naszych rzek i miejscowości. "Bo Polacy nie gęsi i swój język mają".

23:32, 13.09.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

0 0

Zawsze zastanawiałem się, do czego służyła wieża przy gmachu poczty?

02:39, 20.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%