Zamknij

Młyny przy ulicy Bydgoskiej w Koronowie i ich historia. Działalność w tym miejscu nie jest prowadzona od kilku lat

09:15, 07.08.2019 | Redakcja
REKLAMA

Niegdyś właścicielem młynów był tutejszy klasztor cysterski. Później część trafiła w ręce prywatne, a część należała do Skarbu Państwa. Do dzisiaj pozostały budynki, jednak działalność nie jest tu prowadzona od kilku lat.

Około połowy lat dwudziestych XIX wieku, młyn poklasztorny nabył Kantak, który później zawiązał większą spółkę o nazwie Kantak & Co. Oprócz młyna działała też kaszarnia, tartak i cegielnia parowa. Kompleks znajdował się przy ulicy Bydgoskiej 21. W 1907 roku część obiektów strawił pożar. Kilka lat później postawiono nowy budynek młyna, spichlerz oraz silos. Oprócz tego działała także hodowla węgorzy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego firma była największym zakładem przemysłowym w Koronowie. W styczniu 1933 roku zatrudniała 31 robotników, ale na początku lat dwudziestych nawet 60-80. Dyrektorem w tym okresie był Edmund Baier - znana i ceniona postać wśród społeczeństwa. Pełnił funkcję m.in. przewodniczącego Rady Miejskiej w Koronowie, wchodził w skład zarządu Związku Właścicieli Tartaków i Kupców Drzewnych w Bydgoszczy. Zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau 16 stycznia 1942 roku.

Drugi młyn mieścił się przy ul. Bydgoskiej 7 i był własnością Skarbu Państwa. Początkowo zarządzał nim Urząd Domenalny w Koronowie, a następnie państwowa spółka handlowa. Oba młyny w latach 1885-1905 miały zdolność produkcyjną pozwalającą na przemiał od 500 do 4500 ton zboża rocznie. W okresie dwudziestolecia dyrektorem był Jan Grajewski.

Po wojnie pomimo trudności młyny wznowiły produkcję. Obecnie odgrywają ważny element architektoniczny w zabytkowej scenerii miasta. Od kilku lat nie jest jednak prowadzona tam jakakolwiek działalność.

Źródła:

Marek Romaniuk "Koronowo w latach 1772-1920" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

Zdzisław Biegański Koronowo w latach Drugiej Rzeczypospolitej (1920-1939) [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

Tomasz Kawski "Koronowo w latach 1945-1989" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%