W obecnej postaci powstał w 1599 roku. Pierwotnie był tu kościół drewniany z przełomu 1382-1396. Mowa o kościele pw. św. Andrzeja w Koronowie.
Dzisiejsza bazylika mniejsza przy ulicy Bydgoskiej to miejsce, które w czasach cysterskich z reguły było niedostępne dla mieszkańców miasta. Związane było to z klauzurą zakonną. Dlatego też życie religijne mieszkańców Koronowa toczyło się w kościele pw. św. Andrzeja (swego czasu również pw. Bożego Ciała). Jak podają historycy koronowska parafia powstała na pewno po 1288 roku, czyli po nabyciu wsi Smeysche przez byszewskich mnichów. Pierwsza oficjalna wzmianka o jej istnieniu pochodzi z bulli papieża Urbana VI (1383 rok). Papież udzielił w niej zgodę na patronat miejscowego klasztoru cystersów nad kościołem i parafią w Koronowie. Wtedy padła też nazwa wezwania świątyni - Boże Ciało. Już w 1368 roku wspominano o istniejącym cmentarzu przykościelnym. W 1396 roku erygowano kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja. Patronem tej świątyni pozostaje on do dzisiaj. W 1816 roku dobudowano do kościoła wieżę dzwonniczą z cegły i otoczono drewnianym parkanem. Po kasacie zakonu cystersów w 1819 roku i przekształceniu kościoła klasztornego na parafialny, był on przez pewien czas nieczynny, a następnie użytkowany jako kościół filialny. Zapisek z “Diecezja chełmińska zarys historyczno-statystyczny” z 1928 roku mówi o tym, że w latach 1825-1831 kościół używany był przez protestantów.
Obecnie kościół jest murowany z cegły o układzie gotyckim. Jest to budowla trójnawowa z nawą główną wyższą i szerszą od prezbiterium. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na uwagę zasługuję też rokokowa ambona z II połowy XVIII wieku. Wyposażenie kościoła pochodzi przeważnie z XVII i XVIII wieku.
Od kilku lat trwa przywracanie świetności tej budowli. Wyremontowana została m.in. elewacja zewnętrzna. Aby wykonać izolację fundamentów konieczne było przeprowadzenie prac archeologicznych. Prowadził je bydgoski archeolog Robert Grochowski. Tylko przy ścianach kościoła odnaleziono około 80 szkieletów. Wszystkie groby - poza jednym - były beztrumienne. Jak twierdzi Robert Grochowski cmentarz był znacznie większy, niż obecne ogrodzenie wokół kościoła św. Andrzeja. Prawdopodobnie wychodził poza ulicę Szkolną, sięgał ul. Paderewskiego i Garncarskiej. Od XIV wieku po wiek XIX pochowano tu około 2850 ludzi.
Źródła:
Strona internetowa miasta
Dzieje Koronowa, Koronowo 2009 s.59, 90, 125
Tematy Koronowskie nr 2 1983 r. s.6/7
Informacje własne
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz