Zamknij

607 lat temu rozegrano bitwę pod Koronowem. Jak wydarzenie to opisał kronikarz Jan Długosz?

10.39, 10.10.2017 Igor Nigmański
REKLAMA

10 października 1410 roku odbyła się bitwa pod Koronowem pomiędzy Królestwem Polskim a zakonem krzyżackim. Zwycięsko z tego boju wyszły oddziały polskie.

- Zaczęło się od tego, że król Władysław przebywający 29 września 1410 roku w Nieszawie, otrzymał wiadomość, iż zamek Tuchola obsadzony wojskiem dowodzonym przez Janusza Brzozogłowego oblegali Krzyżacy. Stało się jasne, że nieprzyjaciel znowu chce wkroczyć do Polski - w takich słowach kronikarz Jan Długosz rozpoczął swój opis tego starcia. 

I chociaż wśród badaczy kronika Długosza nie jest w stu procentach odzwierciedleniem prawdziwych wydarzeń, to jednak pozostałe opracowania historyczne bazują w głównej mierze na opisie tego kronikarza. 

Wynika z nich, że oddziały wroga były pewne łatwego zwycięstwa pod Koronowem. W błąd wprowadzili ich m.in. ujęci wysłannicy. Kiedy stanęli na Wzgórzu Łokietka ujrzeli w pełnej gotowości wojska króla Władysława Jagiełły. Pomimo dwukrotnej przewagi Michał Kuchmeister postanowił wycofać się. Wtedy to też padły pierwsze strzały z łuków. Nękani przez polskich rycerzy Krzyżacy znaleźli dogodne miejsce do stoczenia bitwy. Było nim wzgórze niedaleko wsi Łąsko (dzisiejsze Wilcze). Walczono zacięcie. Dopiero kiedy rycerz królewski Jan Naszan z Ostrowic przechwycił chorągiew nieprzyjaciela, zaczęła się rysować wyraźna przewaga Polaków, aż ostatecznie Krzyżacy udali się w ucieczkę.

Jan Długosz tak opisał zwycięski bój:

- Rzadko kiedy zdarzyła się bitwa tak chlubna dla zwycięzców, tak zgubna dla zwyciężonych. I nie byłby żaden krzyżak uszedł niewoli, gdyby dzień dłużej nieco by potrwał, ale noc zasłoniła uciekających przed pogonią. U wojowników świadomych boju walka ta i odniesiony w niej trumf za większe nierówne i świetniejsze uchodziły ni poprzednia walka pod Grunwaldem (15 lipca) z Krzyżakami stoczona. A lub wygrana pod Koronowem była rzeczywiście mniejszą niż pod Grunwaldem, wszelako ze względu na niebezpieczeństwo, wytrwałość i zapał walczących można ją wyżej kłaść niż grunwaldzką.

(Igor Nigmański)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%