Zamknij

Uczcili pamięć pomordowanych w Tryszczynie. W szkole we Wtelnie odbył się m.in. uroczysty apel

16:06, 27.09.2019 Redakcja Aktualizacja: 18:06, 27.09.2019
Skomentuj Nie zabrakło wiązanek kwiatów oraz symbolicznych zniczy fot. redakcja Nie zabrakło wiązanek kwiatów oraz symbolicznych zniczy fot. redakcja

Na cmentarzu w Tryszczynie złożone zostały dzisiaj wiązanki kwiatów przez delegacje, a w szkole we Wtelnie odbył się uroczysty apel. W ten sposób upamiętniono pomordowanych w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w czasie II wojny światowej na terenie Tryszczyna.

Hołd pomordowanym na cmentarzu w Tryszczynie oddali przedstawiciele towarzystw, władz samorządowych, szkolnictwa, sołectwa i służb mundurowych. Nie zabrakło wiązanek kwiatów oraz symbolicznych zniczy. Wszystko odbyło się w asyście pocztów sztandarowych. 

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół im. Leona Wyczółkowskiego we Wtelnie. Uczniowie przygotowali m.in. wystawę poświęconą tragicznym wydarzeniom. Był też uroczysty apel. Zaproszeni goście oraz młodzi widzowie obejrzeli film "Tryszczyn 1939", który przypomina o masowych egzekucjach dokonanych przez Niemców w tym miejscu. Na holu szkoły rozbrzmiały pieśni patriotyczno-historyczne. Podniosłym momentem był apel poległych w wykonaniu wteleńskich uczniów. Głos zabrali także zaproszeni goście: Patryk Mikołajewski (burmistrz Koronowa) i Tomasz Gordon (wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie). Dyrektor szkoły - Cezary Bosacki - wyraził nadzieję, że w przyszłym roku obchody kolejnej rocznicy nie będą miały charakteru tylko lokalnego, a o większym zasięgu. 

Przypomnijmy, że masowe mordy w Tryszczynie wiązały się z akcją Intelligenzaktion, której celem była eksterminacja bydgoskiej inteligencji, kupców, rzemieślników oraz członków organizacji patriotycznych. Jesienią 1939 roku zamordowano tu około 800 Polaków i Żydów. Kolejne egzekucja miały miejsce pod koniec października 1941, kiedy to w lesie na południe od Szczutek rozstrzelano około 206 radzieckich jeńców wojennych. Po wojnie w miejscach egzekucji przeprowadzano ekshumacje ciał. Miejsca te były znane dzięki bohaterskiemu leśniczemu z Tryszczyna. Henryk Bolcek - bo o nim mowa - dokładnie naszkicował miejsca w których Niemcy dokonywali zbrodni. 

Poniżej prezentujemy film "Tryszczyn 1939" oraz zdjęcia z dzisiejszej uroczystości.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

rodziny ofiarrodziny ofiar

5 3

Dobrze, że lokalnie nie zapomina się o ofiarach hitlerowskiego totalitaryzmu na terenie naszej gminy pomimo tego, że władze gminy nie zorganizowały w tym roku uroczystości upamiętniających ofiary z całej gminy w dniu 1 września tj, w rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Wszystkim, którzy byli przez reżim hitlerowski prześladowani w tym ofiarom należy się pamięć. Burmistrz i władze gminy powinni dążyć do upamiętnienia wszystkich pokrzywdzonych i ofiar tego zbrodniczego totalitaryzmu na terenie gminy. Poza tym powinno się piętnować wszystkich którzy próbują bagatelizować, zaprzeczać lub wręcz gloryfikować działania hitlerowców na terenie naszej gminy. 20:34, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%