Zamknij

Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. W wydarzeniu wezmą udział harcerze z Koronowa

10:00, 20.09.2018 | Igor Nigmański
Skomentuj Wizualizacja Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939
REKLAMA

6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców. W wydarzeniu wezmą udział harcerze z gminy Koronowo. Umieszczą oni w pomniku ziemię z miejsc pamięci narodowej: Srebrnicy, Buszkowa, Dębowej Góry oraz Tryszczyna.

- Pomnik przypomni ogrom zbrodni, która została popełniona na terenie dawnego województwa pomorskiego. Liczbę ofiar, zamordowanych przez hitlerowców, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Do uczestnictwa w uroczystości zapraszam wszystkich mieszkańców regionu, a w szczególności rodziny osób, mieszkańców Pomorza którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Koncepcja obejmuje stworzenie w sąsiedztwie toruńskiego Muzeum Etnograficznego parku pamięci, którego centralnym elementem będzie „rozstrzelany dom” – bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji.

Do Torunia pojedzie także około 50 osobowa delegacja harcerzy z gminy Koronowo z druhem Włodzimierzem Domkiem na czele. Umieszczą oni w pomniku ziemię z miejsc pamięci narodowej: Srebrnicy, Buszkowa, Dębowej Góry oraz Tryszczyna.

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

GośćGość

0 0

Świetna inicjatywa! Gratuluje pomysłu 11:04, 24.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%