Zamknij
REKLAMA

1 listopada w czasie okupacji. Niemcy rujnowali figury i krzyże

19:25, 29.10.2018 | Igor Nigmański
REKLAMA
O wydarzeniach z tego dnia dowiadujemy się ze wspomnień księdza Mateusza z Wierzchucina Królewskiego fot. pixabay

Wczoraj obchodziliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych. Chcielibyśmy przypomnieć Państwu wydarzenia, które miały miejsce na terenie gminy Koronowo 1 listopada 1939 roku.

Okupant przez cały okres wojny walczył z polskim Kościołem. Już na początku zdarzały się przesłuchiwania, aresztowania i morderstwa. Na porządku dziennym były liczne bluźnierstwa skierowane w stronę duchownych. 1 listopada stał się okazją do upokorzenia Polaków - katolików. O wydarzeniach z tego dnia dowiadujemy się ze wspomnień księdza Mateusza z Wierzchucina Królewskiego, zamieszczonych w opracowaniu "Powiat bydgoski oskarża". Czytamy tam:

- W końcu października 1939 r. rozwalono nocą kapliczkę z figurą Matki Boskiej w centrum wioski Wierzchucin Królewski. Gruzy kazano nazajutrz usunąć Polakom. Drugą z kolei była kapliczka św. Jana przy szosie do Koronowa. Postument rozwalono, figurę św. Jana natomiast zawieszono celem większego upokorzenia Polaków - katolików na drzewie. Reszta naszych figur stała się ofiarą dziczy hitlerowskiej w dniu Wszystkich Świętych 1.11.1939 r. Rozwalono wówczas w świętokradzki sposób figurę św. Wawrzyńca i krzyż przydrożny w Wierzchucinie, w Wiskitnie figurę św. Barbary, w Osieku grotę Matki Boskiej i w Hucie krzyż przydrożny oraz figurę Matki Boskiej.

W późniejszym okresie wojny dokonywano m.in. rewizji krzyży i lichtarzy. Ksiądz proboszcz Kaszuba z Łąska Wielkiego wspominał, że musiał usunąć wszystkie polskie napisy znajdujące się w kościele i na cmentarzu oraz oddać dzwon.

Źródło:

"62 rocznica wybuchu II wojny światowej" Tematy Koronowskie nr 4 (44) 2001 r.

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone