Zamknij

30 marca 1905 roku urodził się Józef Ceynowa

14:36, 29.03.2018 Aktualizacja: 09:11, 30.03.2018
Skomentuj Józef Ceynowa przez całe swoje życie związany był ze swoimi rodzinnymi Kaszubami. Fotografia pochodzi ze strony kaszubi.pl Józef Ceynowa przez całe swoje życie związany był ze swoimi rodzinnymi Kaszubami. Fotografia pochodzi ze strony kaszubi.pl

Był nauczycielem, który dzięki swoim lekcjom zapisywał się na trwałe w pamięci koronowskich uczniów. Wojnę spędził w niewoli niemieckiej. 113 lat temu przyszedł na świat Józef Ceynowa.

Urodził się w miejscowości Połczyno (województwo pomorskie, powiat pucki). Seminarium nauczycielskie ukończył w Kościerzynie. Jako nauczyciel pracował w Kuźnicy - osada położona na Mierzei Helskiej. Wojnę przeżył jako oficer w obozie jenieckim w Woldenbergu. Do Koronowa przybył na początku 1945 roku.

Kazimierz Śmierzchalski - dowódca II plutonu 1 kompani BON Koronowo - tak opisywał to wydarzenie:

- 28 lutego 1945 roku przybył do Koronowa mój kolega obozowy, porucznik rezerwy Józef Ceynowa, mianowany przez inspektora szkolnego w Bydgoszczy dr. Cz. Piechockiego na stanowisko tymczasowego kierownika szkoły. Ucieszyłem się bardzo, że będę mógł współpracować z kolegą z którym przez 5 lat dzieliłem trudy niewoli i który studiował ze mną w Studium Oświatowo-Społecznym i działał aktywnie w jenieckim obozie regionalnym w kole kaszubskim. Kolega Ceynowa poczynił starania o poprawę warunków sanitarnych w szkole i zabezpieczenie praw młodzieży i nauczycieli w czasie pobytu w szkole, aby młodzież nie była zmuszana do prac publicznych, ani też w czasie lekcji przesłuchiwana przez organy bezpieczeństwa, co niestety miało dość często miejsce.

Józef Ceynowa objął kierownictwo szkoły podstawowej przy ulicy Sobieskiego. Później był dyrektorem tzw. jedenastolatki (budynek dzisiejszego liceum). Funkcję tę sprawował do 1967 roku. Uczył historii. Inwigilowany był przez ówczesne władze (sieć agenturalna interesowała się m.in. jego życiem intymnym).

Po przejściu na emeryturę poświęcił się twórczości literackiej. Pisał wiersze, które były publikowane m.in. w "Jednodniówce Maturalnej" oraz w czasopiśmie "Kleka". Jest autorem również bajek w gwarze kaszubskiej "Skarb i moc" oraz tomu opowiadań "Bursztynowe serce". Zmarł w 1991 roku.

Źródło:

Krzysztof Zakrzewski, Z najlepszymi życzeniami, "Tematy Koronowskie" 1990 r. nr 1 (4)

Kazimierz Śmierzchalski, Takie były początki, "Tematy Koronowskie" 1983 r.

Tomasz Krawski "Koronowo w latach 1945-1989" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%