Zamknij

Paweł VI wydał dekret dotyczący koronacji byszewskiego obrazu

10:20, 22.11.2017 | Igor Nigmański
REKLAMA

22 listopada 1964 roku papież Paweł VI wydał dekret dotyczący koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Byszewskiej Królowej Krajny. Oficjalna uroczystość odbyła się 10 lipca 1966 roku.

Wokół byszewskiego obrazu krąży wiele tajemniczych historii. Niewątpliwie już od XIII wieku do Byszewa napływały liczne pielgrzymki. Obraz - według tradycji - wyłowiono z pobliskiego jeziora. Nikt nie jest jednak w stanie podać daty jego powstania. Prawdopodobnie pochodzi jeszcze z XIII wieku. Przechodził różne losy. Zagrabili go m.in. Krzyżacy, którzy jednak po ośmiu latach go oddali. Przez pewien okres znajdował się również w Koronowie. Było to w czasach reformacji prowadzonej przez Lutra. Cystersi koronowscy (którzy opiekowali się Byszewem) uznali za słuszne, aby obraz schować w zakonnej celi. Stamtąd wędruje do klasztoru w Obrze. 7 października 1645 roku obraz zostaje umieszczony w tamtejszym ołtarzu i tego samego dnia zerwała się burza, która zniszczyła część zabudowań. Obraz jednak nie uległ uszkodzeniu. Fakt ten uznano jako upomnienie się o obraz, więc postanowiono go zwrócić w pierwotne miejsce.

W księgach zachowały się opisy cudów jakie miały dokonać się za wstawiennictwem Matki Boskiej Byszewskiej. Między innymi uzdrowiona została córka p. Kasprowej z Koronowa, która cierpiała na brak wzroku. Wzrok odzyskał również koronowski adwokat Bartłomiej Lenkiewicz. Wyzdrowiał też opat koronowski Jan Karol Czołchański, który miał paraliż ręki. W XVI wieku miejscowy opat Stanisław Bagniewski - cudownie uzdrowiony - ufundował srebrną i pozłacaną sukienkę Maryi. Przypadków cudownych uzdrowień miało być więcej.

22 listopada 1964 roku Paweł VI wydał dekret dotyczący koronacji cudownego obrazu. Uroczystości odbyły się 10 lipca 1966 roku. Koronacji dokonał ks. biskup ordynariusz Kazimierz Józef Kowalski. Uroczystość zaszczycili również dwaj inni biskupi ówczesnej diecezji chełmińskiej - Bernard Czapliński i Zygfryd Kowalski, trzej biskupi włocławscy, biskup z Płocka, opat zakonu cystersów o. Benedykt Matejkiewicz z Wąchocka. Szacuje się, że w uroczystości wzięło udział ponad 150 księży oraz około 15 tysięcy wiernych.

Źródła:

Strona internetowa parafii

Grzegorz Myk, Cudowny obraz Matki Boskiej Byszewskiej, "Tematy Koronowskie" 1990, nr 1, s,.8-10.

Grzegorz Myk, 35 lat ukoronowanej Matki Boskiej Byszewskiej, "Tematy Koronowskie" 2001, nr 3, s,.14

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%