To jeden z najcenniejszych obiektów pod względem historycznym nie tylko w gminie Koronowo, ale też w najbliższej okolicy. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych.
Zimą ruiny zamku widoczne są z daleka. Latem jest już trochę gorzej, bo mury przysłaniają liczne drzewa. Aby dostać się do tego historycznego miejsca, musimy zjechać z trasy Koronowo - Serock. Przy asfaltowej drodze w Nowym Jasińcu jest mała tabliczka z napisem "do parku". Po przejechaniu kilkuset metrów polną drogą znajdziemy się przy ruinach zamku krzyżackiego.
Jeżeli chcemy mówić o początkach tego miejsca, musimy cofnąć się do końca XIII wieku. Wtedy to też książęta pomorscy rozpoczęli budowę warowni. Na początku kolejnego stulecia obiekt przejęty został przez Krzyżaków. Osadzili oni w nim swojego administratora, który podlegał komturowi świeckiemu. Zamek krzyżacki był wielokrotnie przebudowywany. Między innymi po zniszczeniach wojennych z lat 1410-1433. Warto zaznaczyć, że zamek znajdował się na pograniczu. Wiązało się to z licznymi zmianami wśród właścicieli.
Kiedy Pomorze Gdańskie zostało włączone do Królestwa Polskiego zamek stał się własnością Jana Kościeleckiego. Również wtedy doszło do zmian architektonicznych. Za starosty jasinieckiego Adama Walewskiego dokonano zmian w duchu renesansowym.
Kolejną kartą w historii budynku był zabór pruski. Wtedy to też zamek został przeznaczony na zbór ewangelicki. Na potrzeby nowej funkcji, wyburzone zostały niektóre ściany i stropy. Obiekt zyskał nowe większe okna oraz naczółkowy dach. W takim stanie funkcjonował do 1846 roku, kiedy to gmina ewangelicka otrzymała nowy zbór w Serocku. Obiekt stopniowo zaczął niszczeć.
Od kilku lat ruiny są w rękach prywatnych. Dzięki staraniom nowego właściciela po wielu latach rozpoczęły się pierwsze prace zabezpieczające i remontowe. Docelowo ma powstać tu hotel i restauracja. Wszystko uzależnione jest jednak od funduszy, których na razie nie ma. Co jakiś czas na omawianym terenie prowadzone są również prace archeologiczne. Badacze znaleźli m.in. wiele renesansowych kafli. Obecnie prowadzony jest remont, konserwacja i zabezpieczenie korony murów przedzamcza.
Materiał sporządzony został na podstawie informacji:
- Robert Grochowski Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Bunkier
- Zbigniew Nawrocki Zamek w Nowym Jasińcu Bydgoszcz 1967
0 0
Czy wejście jest dostępne dla zwykłych ludzi? Pytam gdyż jakiś czas temu miałem zamiar zwiedzić obiekt ale wszędzie ogrodzenie i nikogo by dopytać o możliwość wejścia...
0 0
Podobno zamku strzeże jakiś jakiś chłopak który chętnie , ale dopiero po okazaniu flaszki czy też piwa wpuści nas na teren dawnego zamku , lokalny kamrat znający szczegółowe losy zamku ,mieszkający tuż przy fortecy w baraku.