Zamknij

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odsłonięty. W wydarzeniu wzięli udział harcerze z Koronowa

16:42, 08.10.2018 Igor Nigmański Aktualizacja: 17:11, 08.10.2018
Skomentuj Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 fot. Daniel Pach Odsłonięcie Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 fot. Daniel Pach

6 października w Toruniu odbyła się ceremonia odsłonięcia i poświecenia Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. W wydarzeniu wzięli udział harcerze z Koronowa, którzy złożyli przy pomniku ziemię z miejsc kaźni.

- Odtąd to miejsce, spoglądające na toruńską starówkę, staje się miejscem pamięci o zamordowanych bezbronnych tysiącach mieszkańców dawnego województwa pomorskiego, naszych przodków. Jesteśmy im winni tę zbiorową pamięć. Wszystkich bowiem skazano na śmierć na podstawie jednego oskarżenia - za to, że tu, na Pomorzu Nadwiślańskim i Kujawach, Kaszubach, Krajnie i Pałukach, Ziemi Kociewskiej, Borowiackiej i Michałowskiej, Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej, byli Polakami i swojej Ojczyźnie służyli. Nie ma miejsca, nie ma rodziny na naszej ziemi, które ominęłaby hekatomba niemieckiej okupacji - barbarzyństwo faszystowskiej ideologii, nienawiść i zdrada sąsiadów. Boli do dziś pamięć o przeszło 30 tysiącach pomordowanych, boli nie tylko rodziny i sąsiadów – podkreślał w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

Przed uroczystościami odbyło się zgromadzenie radnych województw, którzy przyjęli deklarację w sprawie kultywowania pamięci o ofiarach zbrodni pomorskiej 1939. Była też msza święta, której przewodniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.

- Nie zapominajmy, bo zapomnieć nam nie wolno. Nasza teraźniejszość wzrasta na krwi poprzednich pokoleń, na krwi bohaterów - mówił podczas homilii.

W parku pamięci przy ulicy Uniwersyteckiej głos zabrał marszałek Piotr Całbecki oraz w imieniu rodzin pomordowanych Katarzyna Hass - prawnuczka zamordowanego w Paterku sołtysa Sadek Wojciecha Bembnisty. Następnie u stóp pomnika złożona została ziemia z miejsc na terenie województwa, gdzie zbrodniarze hitlerowscy dokonywali mordów na Polakach.

Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć harcerzy z koronowskiego hufca. To oni na czele z druhem Włodzimierzem Domkiem prowadzili kolumnę Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Przez ostatni czas zbierali także ziemię z miejsc kaźni na terenie gminy Koronowo: Buszkowa, Byszewa, Dębowej Góry, Koronowa, Skarbiewa, Srebrnicy i Tryszczyna. Niesamowitym momentem było wsypanie ziemi przez Magdę - praprawnuczkę zamordowanego w Srebrnicy Stanisława Chyły.

W Toruniu wydano również pierwsze Odznaki Harcerskiego Opiekuna Miejsc Pamięci przyznane przez Komendę Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. Sześć takich odznak powędrowało do harcerzy z Koronowa.

(Igor Nigmański)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%