Zamknij

CEEB: Będą kary dla spóźnialskich za brak deklaracji? Pytamy Urząd w Koronowie

09.29, 03.08.2022 . Aktualizacja: 09.41, 03.08.2022
Skomentuj
REKLAMA

Teoretycznie do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mieli czas aby złożyć deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).  Pytamy gminy naszego regionu, jak aktualnie wygląda temat ewentualnych kar dla spóźnialskich. Odpowiedzi udzielił m.in. zastępca burmistrza Koronowa. 

Przez kilka miesięcy informowano o terminie składania deklaracji CEEB. Brak złożenia stosownej dokumentacji miał skutkować karą grzywny (nawet do 5 tysięcy złotych).

Obowiązek złożenia deklaracji został nałożony na właścicieli i zarządców budynków ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 438). 30 czerwca br. upływa termin na zgłoszenie źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. Nowe piece, kotły czy kominki należy zgłosić w ciągu 14 dni od ich uruchomienia

Czy mandaty faktycznie są wystawiane? Zapytaliśmy o to poszczególne samorządy naszego regionu. Okazuje się, że prawo nie jest tak restrykcyjne dla tych, którzy o terminie zapomnieli choć nie zwalnia to nikogo ze złożenia stosownego wniosku. 

Pełne statystyki dotyczące deklaracji poznamy jednak dopiero na przełomie roku. Urzędnicy mają bowiem sześć miesięcy na wprowadzenie do CEEB deklaracji złożonych papierowo.  A te wciąż przeważają.

Taki stan rzeczy potwierdza Urząd Miasta w Inowrocławiu.

- Pracownicy urzędów na wprowadzenie do CEEB otrzymanych deklaracji papierowych, mają 6 miesięcy od dnia ich złożenia. Oznacza to, że proces wprowadzania deklaracji do systemu nadal trwa i deklaracje, które zostały złożone przez mieszkańców, są sukcesywnie wprowadzane do systemu ZONE. Wobec powyższego, zgodnie z przepisami aktualnie trwa wprowadzanie  danych i gmina nie nakłada kar na mieszkańców.  Jednakże grzywna może zostać nałożona w chwili stwierdzenia niewykonania obowiązku np. podczas wykonywania czynności służbowych przez Straż Miejską - wyjaśnia nam Milena Sarnecka z Wydziału Gospodarki Komunalnej, Środowiska i Rolnictwa.

Podobnie jest w Strzelnie.

- Aktualnie nasza gmina nie wystawia mandatów - informuje Jakub Waszak z Urzędu Miejskiego w Strzelnie.

Mandatów aktualnie nie wystawia także Gmina Kruszwica.

- Gminie Kruszwica na chwilę obecną nie są nakładane mandaty za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw - informuje Karolina Kupsik-Pieczyńska.

W Jeziorach Wielkich deklaracje wciąż są przyjmowane.

- Urząd nadal przyjmuje deklaracje i nie wystawiamy mandatów - informuje Mirosław Ossowski z Urzędu Gminy w Jeziorach Wielkich.

W Koronowie zastępca burmistrza Piotr Kazimierski również potwierdza, że mandaty nie są na razie wystawiane.

- Zgodnie z rekomendacjami otrzymanymi z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urząd Gminy Koronowo, mimo upływu ustawowego terminu - 30 czerwca - do którego właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych składali deklaracje o źródłach ciepła, nadal przyjmuje deklaracje składane przez mieszkańców gminy. Aktualnie deklaracje złożone do urzędu w wersji papierowej są wpisywane do CEEB - informuje Piotr Kazimierski.

[ZT]21033[/ZT]

[ZT]21029[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%