Zamknij

Nie żyje dr Edward Świtalski, wieloletni nauczyciel geografii w LO w Koronowie

17.59, 14.06.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Uniwersytet Mikołaja Kopernika poinformował o śmierci dr Edwarda Świtalskiego. Profesor zmarł w wieku 84 lat.  Przez lata pracował jako nauczyciel geografii w Liceum Ogólnokształcącym w Koronowie.

Edward Świtalski urodził się w 1937 roku w Wielkopolsce. Po zdaniu matury rozpoczął studia geograficzne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku,  które ukończył w 1959 r. Od 1959 r. do 1975 r. pracował jako nauczyciel  geografii w Liceum Ogólnokształcącym w Koronowie.

Dr Świtalski uczył zatem dzisiejszych sześćdziesięcioparolatków geografii w koronowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Wyczółkowskiego.  Pełnił obowiązki wychowawcy, organizował liczne wycieczki. Rozwijał swoją pasję turystyczną,  podróżując po Polsce, Europie i świecie. 

Od 1975 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W Instytucie Geografii UMK przepracował 25 lat. Przeszedł na emeryturę  30 września 2000 r. Stworzył i przez 25 lat kierował samodzielną Pracownią Dydaktyki Geografii. Prowadził wykłady i ćwiczenia z dydaktyki nauczania geografii oraz metodyki krajoznawstwa i turystyki. 

- Osiągnięcia naukowe dr E. Świtalskiego stanowi 81 publikacji. Wiążą się one z dydaktyką nauczania geografii oraz krajoznawstwem i turystyką. Są to artykuły, szersze opracowania w pracach zbiorowych oraz opracowania książkowe. Te ostanie to głównie poradniki metodyczne dla nauczycieli oraz podręczniki szkolne. Z Jego podręczników dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich kształciły się całe pokolenia młodzieży. Wydał m.in. podręczniki „Podstawy Geografii Fizycznej”, „Elementy geografii ogólnej i geologii”, „Polska : podręcznik geografii dla klasy III gimnazjum”, „Planeta Ziemia : Ameryka, Afryka, Australia: podręcznik geografii dla gimnazjum”, „Podstawy geografii fizycznej. Podręcznik do Liceum”, część 1. Geografia. „Geografia Polski : podręcznik dla szkół ponadpodstawowych”, „Podstawy geografii fizycznej dla liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i techników : zakres podstawowy uzupełniony o treści z zakresu rozszerzonego”, „Zajęcia w terenie w nauczaniu geografii” informuje  Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu.

Przez 30 lat był sekretarzem Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej (1976-2006). Organizował te zawody w szkołach regionu, jednocząc środowisko nauczycieli geografii. Wygłosił dziesiątki (może setki) prelekcji o swoich podróżach, dla członków PTG oraz w licznych szkołach. Dał się poznać jako niezrównany mówca i popularyzator wiedzy geograficznej i krajoznawczej.

Dr Edward Świtalski był doskonałym dydaktykiem, nauczycielem z prawdziwego powołania. Wykształcił wielu przyszłych nauczycieli geografii. 

jak informuje UMK uroczystości pogrzebowe dr. Edwarda Świtalskiego rozpoczną się we wtorek 14 czerwca 2022 r. o godz. 14:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Siostry Faustyny Kowalskiej (ul. św. Faustyny 7 w Toruniu). Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 141.

[ZT]6297[/ZT]

[ZT]6292[/ZT]

[ZT]6291[/ZT]
 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%