Zamknij
REKLAMA

Zima w kujawsko-pomorskim: Policjanci apelują o zachowanie ostrożności na drogach

13:33, 10.12.2021 | KMP Bydgoszcz
Skomentuj
REKLAMA

W związku z intensywnymi opadami śniegu, które wystąpiły dziś na terenie woj. kujawsko-pomorskiego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków.

Na terenie całego województwa wiele tras jest zasypanych śniegiem, na niektórych występuje błoto pośniegowe i może być ślisko. W wielu miejscach są utrudnienia w ruchu spowodowane intensywnymi opadami śniegu.

Okres zimowy jest często sprawdzianem umiejętności dla kierowców. Plusowa temperatura w dzień i ujemna w nocy sprawiają, że na drogach robi się bardzo ślisko i niebezpiecznie. Intensywnie padający śnieg lub marznący deszcz dodatkowo nie ułatwiają zadania kierowcom, dlatego apelujemy o ostrożność i dostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków.

Bezpieczna jazda, to m.in. sprawny samochód. Dlatego warto sprawdzić swoje auto pod względem technicznym. Zwróćmy m.in. uwagę na stan piór wycieraczek, gdyż źle oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność. Sprawdźmy też, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy sprawny jest sygnał dźwiękowy. Ogromne znaczenie ma również ogumienie. Zaleca się stosować opony zimowe, które dużo lepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej drodze.

Zimą w samochodzie powinna też znaleźć się skrobaczka do szyb i szczotka do odśnieżania. Brak płynu w spryskiwaczach również może bardzo utrudnić nam drogę, a przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajmy o tym, że płyn do spryskiwaczy, czy też chłodnicy musi być przystosowany do minusowej temperatury.

Policjanci przypominają też, że niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Kierowca przed wyruszeniem w trasę,  ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb.

Kujawsko-pomorscy policjanci ruchu drogowego apelują, by przygotować samochody do jazdy w trudnych warunkach.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu. Czasem wystarczy poświęcić tylko kilka minut, by właściwie przygotować auto do podróży i zapewnić sobie tym samym komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Opony, światła, akumulator, płyny, a także wycieraczki szyb, to elementy mające ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Gdy nie poświęcimy im odpowiedniej uwagi, szczególnie zimą mogą nam przysporzyć wielu kłopotów.

[ALERT]1639139590711[/ALERT]

 

(KMP Bydgoszcz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%