Zamknij
REKLAMA

Proboszcz koronowskiej parafii aresztowany przez Gestapo

20:08, 11.04.2018 | Igor Nigmański
REKLAMA
Tak prezentował się koronowski kościół przed wybuchem II wojny światowej fot. Wolne Forum Gdańsk

12 kwietnia 1940 roku Gestapo aresztowało proboszcza koronowskiej parafii ks. Stanisława Chylareckiego. Jeszcze tego samego roku zmarł on w obozie koncentracyjnym.

Stanisław Chylarecki urodził się w 1884 roku. Uczył się w Chełmnie, a seminarium ukończył w Pelplinie. Święcenia otrzymał w 1912 roku. Przed objęciem probostwa w Koronowie sprawował taką samą funkcję w Ryńsku. Proboszczem koronowskiej parafii został w 1932 roku zastępując na tym stanowisku ks. Feliksa Otto Żelewskiego. Oprócz tego ks. Chylarecki pełnił obowiązki wizytatora nauki religii w dekanacie fordońskim.

Po wybuchu II wojny światowej Kościół katolicki był najbardziej prześladowaną w okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie polską instytucją. Łącznie w czasie okupacji życie straciło lub skazanych zostało na poniewierkę ponad połowa miejscowych duchownych. Nie inaczej było w Koronowie. Bydgoskie Gestapo aresztowało ks. Chylareckiego 12 kwietnia 1940 roku wraz z grupą miejscowej inteligencji. Zmarł 22 sierpnia w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen.

Źródła:

Zdzisław Biegański "Koronowo w latach Drugiej Rzeczypospolitej (1920-1939)" [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

Włodzimierz Jastrzębski, Koronowo w czasie II wojny światowej (1939-1945) [w:] Dzieje Koronowa. Koronowo 2009

(Igor Nigmański)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone