Zamknij

Niechcianego prezentu już tak łatwo nie zwrócimy? Prawnicy wyjaśniają

12:00, 26.12.2020 | Źródło: Rzeczpospolita/ WP Finanse
Skomentuj Jak zwrócić świąteczne prezenty? fot. depositphotos.com
REKLAMA

Prezenty gwiazdkowe sprawiają radość, jednak część z nich bywa po prostu nie trafiona. Tuż po świętach, na mocy najnowszego rozporządzenia, rząd zamyka galerie i centra handlowe. Czy to oznacza, że niechcianego prezentu już nie zwrócimy?

Od poniedziałku 28 grudnia galerie handlowe zostaną zamknięte. To jeden z elementów mający zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zamknięcie placówek handlowych potrwa co najmniej do 17 stycznia. 

To może powodować jednak kłopot ze zwróceniem nietrafionego prezentu świątecznego.

Jak możemy przeczytać w "Rzeczpospolitej" nie należy się jednak tego obawiać. Zamknięte galerie nie spowodują przekroczenia terminu na zwrot zakupionych prezentów. Wina nie leży przecież po stronie klienta, a uniemożliwienie zrobienia zwrotu spowodowała decyzja rządu. 

W tym przypadku nastąpi automatyczne przedłużenie terminu na zwrot o okres zamknięcia sklepów. 

Zwrot jednak uzależniony jest także od tego, w jaki sposób nie zdublowany czy niechciany prezent został zakupiony. Upominki kupione przez internet można zwrócić w ciągu 14 dni. Tak mówi ustawa, a swojej decyzji o zwrocie nie musimy uzasadniać. Wielokrotnie jednak sklepy, już w trakcie pandemii same szły klientom na rękę i wydłużały okres zwrotów.  

Problemem mogą być "negocjacje" w sklepach tradycyjnych. Prawnicy, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita przypominają jednak, że w przypadku sporu o pomoc należy prosić rzecznika konsumentów albo organizację konsumencką. 

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o zachowaniu dowodu zakupów. Paragon lub faktura to bezwzględnie konieczny dokument przy takim procesie. 

(Źródło: Rzeczpospolita/ WP Finanse)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%