Zamknij

Wielkie kary za złamanie "godziny policyjnej" w Sylwestra. Lepiej zostań w domu

16:00, 20.12.2020 | Źródło: Super Express/ RMF FM/ Pikio
Skomentuj Za złamanie tzw. "godziny policyjnej" grożą ogromne kary. Fot. depositphotos.com
REKLAMA

To będzie wyjątkowy Sylwester. Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się 31 grudnia między godziną 19:00, a 6:00 rano 1 stycznia. Wiemy, co grozi za złamanie zakazu.

Wprowadzenie tzw. "godziny policyjnej" wywołało ogromne kontrowersje. Za złamanie budzącego wątpliwości nakazu będą kary. Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił, co czeka Polaków w przypadku złamania przepisów.

Służby mają być bezwzględne i surowo karać każdego. Mandat ma wynieść 500 zł, ale funkcjonariusz będą mieli możliwość skierowania wniosku o ukaranie do sanepidu. Sanepid może nałożyć na nas karę administracyjną w wysokości do 30 tysięcy złotych. 

– W ostatnim czasie poprawiliśmy strukturę przepisów, które są podstawą karania. W tym przypadku będą groziły mandaty – poinformował szef resortu zdrowia. 

Jeśli nie chcemy narazić się na koszty, warto powstrzymać się od wychodzenia z domu w trakcie sylwestrowej nocy.

Rząd pozostawił kilka wyjątkowych sytuacji, kiedy będzie można wyjść z domu. Zwolnieni z przestrzegania zakazu będziemy jedynie w przypadku pilnej potrzeby. Wyjątki są cztery - wizyta w aptece, u lekarza lub w szpitalu, odwiedziny u osoby starszej lub chorej, która nagle potrzebuje naszej pomocy, obowiązki zawodowe, a także... wyprowadzenie psa. 

Niektórzy prawnicy i konstytucjonaliści wskazują, że "godzina policyjna" wprowadzona przez władze państwowe jest niekonstytucyjna. Mandat karny, ich zdaniem, będzie wystawiony bez żadnej podstawy prawnej.  

- Wprowadzone rozwiązanie nie jest oparte na należytych rozwiązaniach prawnych. I niezależnie od oceny jego zasadności, jest ono niezgodne z Konstytucją. Tutaj mamy do czynienia z ograniczeniem wprowadzonym w rozporządzeniu, a wydanym na podstawie upoważnienia niezgodnego z Konstytucją, ponieważ zbyt ogólnikowego – mówił w w rozmowie z "Super Expressem" prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.

Dodawał również, że "sądy powinny uznać rację ludzi, wobec których policja wydaje niezasadne mandaty". 

(Źródło: Super Express/ RMF FM/ Pikio)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%