Pojawiły się nowe sugestie dotyczące modyfikacji programu Rodzina 800 Plus. Klub Jagielloński wysunął propozycję wprowadzenia mechanizmu solidarnościowego, który pozwoliłby na przekazywanie części świadczenia na cele charytatywne.
Klub Jagielloński zaproponował, aby świadczenie Rodzina 800 Plus zawierało mechanizm, który umożliwiłby beneficjentom przekazywanie części kwoty na cele dobroczynne, podobnie jak obecnie można to zrobić z 1,5% podatku PIT.
W ten sposób środki te mogłyby wspierać organizacje pożytku publicznego.
"Mechanizm przekazywania 1,5 proc. podatku PIT na organizacje pożytku publicznego (OPP) stał się ważnym elementem polskiej dobroczynności" - napisano w petycji Klubu Jagiellońskiego.
Według stowarzyszenia, taki prosty i zinstytucjonalizowany mechanizm wsparcia byłby łatwiejszy do zaakceptowania przez obywateli i bardziej efektywny w pozyskiwaniu funduszy przez organizacje.
Klub Jagielloński przedstawił również propozycję, aby przedsiębiorcy mogli odliczać 1,5% podatku CIT na rozwój instytucji sektora obywatelskiego.
"Dodatkowo, Klub Jagielloński postuluje zmiany w podatku Belki, proponując wprowadzenie kwoty wolnej od tego podatku tylko dla osób rozliczających odsetki do określonej kwoty. W przypadku wyższych zysków kapitałowych, podatek miałby być przekierowany na budowę kapitału żelaznego przez organizacje pożytku publicznego" - podaje Radio ZET.
Mimo wprowadzenia programu Rodzina 500 Plus, a następnie Rodzina 800 Plus, wskaźniki dzietności w Polsce nie uległy poprawie. Aleksandra Gajewska, wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stwierdziła w wywiadzie dla "DGP", że żadna pojedyncza inicjatywa nie jest w stanie szybko poprawić sytuacji demograficznej w kraju.
"Jesteśmy w bardzo złej sytuacji demograficznej. Działania, które mogłyby odwrócić zapaść demograficzną, należało podjąć już kilka lat temu" - powiedziała Gajewska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz