W piątkowe popołudnie w Centrum Kultury Synagoga odbyło się "Spotkanie ze sztuką". Było to oficjalne otwarcie obchodów Dni Gminy Koronowo.
Wydarzenie rozpoczęło się od kącika literackiego. W rolach głównych wystąpili Jarosław Jakubowski i Natalia Jagiełło-Dąbrowska. Oboje są mieszkańcami Koronowa. Jarosław Jakubowski jest poetą, dramatopisarzem, dziennikarzem, autorem tekstów do sztuk teatralnych. Debiutował w latach 90-tych. Natomiast Natalia Jagiełło-Dąbrowska to autorka książek "Kiedy przyjdzie czas" oraz "Nasze kiedyś". Spotkanie poprowadziła Monika Zająkała. Były pytania o początki twórczości oraz inspiracje.
- Nie ma reguły. Czasami coś mi się przyśni. Pisanie zawsze jest odkrywaniem nieznanego - mówił Jarosław Jakubowski.
Jak stwierdziła Natalia Jagiełło-Dąbrowska w każdym dziele jest cząstka autora. Z racji obchodzonych Dni Gminy Koronowo nie mogło zabraknąć pytań o nasze miasto. Pani Natalia przyznała, że w Koronowie najbardziej podoba się jej zieleń, natomiast pan Jarosław stwierdził, że to miejsce pozwala "ładować mu akumulatory". Urzekają go wąskie, kręte uliczki z przeszłością, bazylika.
- Czasami próbuje wyobrazić sobie jak dane miejsce wyglądało 500 lat temu.
Autor popularnej "Rzeki zbrodni" nie wykluczył, że kolejna część jego opowieści toczyć będzie się właśnie w Koronowie. Był też czas na autoprezentacje swoich dzieł przez autorów.
"Spotkanie ze sztuką" to także wystawy przeróżnych prac. Widzowie mogli poznać twórczość Haliny Matyki z Tryszczyna. Pani Halina już dwukrotnie wystawiała swoje prace w CK Synagoga. Tym razem przygotowała dokumentację rodzinną, a w niej zawarte były elementy patriotyczne takie jak chociażby projekt pocztówki z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Pani Halina zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią.
Publiczność podziwiała również efekty pracy Piotra Grodzkiego. Specjalizuje się on w grafice, rzeźbie i ceramice. Od dwóch lat mieszka w Koronowie, przedtem przebywał w Berlinie i Londynie. Najlepiej czuje się w rzeźbie i to właśnie z tą formą prac zapoznała się koronowska publiczność.
Ciekawostką były tarcze z motywami XIII i XIV wiecznymi autorstwa burmistrza Koronowa Patryka Mikołajewskiego. Swoje prace przygotował też Patryk Kiliszowski. Jak stwierdził nawet dla nielicznej grupy osób warto tworzyć. Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć prac Jana Ślaskiego. Wcześniej jego prace rysowane ołówkiem można było zobaczyć m.in. w Centrum Handlowym "Stara Rzeźnia". Rysuje on pejzaże, portrety, akty, ale również elementy sakralne. Bogdan Rodewald - mieszkaniec Koronowa od 1976 roku - zaprezentował natomiast prace ukazujące Koronowo i Bydgoszcz
- Chce potomnym przekazać to co pozostało. Uważam się bardziej jako dokumentalistę niż artystę - powiedział pan Bogdan.
Nie zabrakło też prac Krzysztofa Sikorskiego (specjalizacja: metal, drewno, szkło) i Tomasza Porazińskiego (płaskorzeźba, porcelanowe wizerunki kobiet, ceramika, drewno). Były też prace Piotra Mitery oraz uczestników projektu realizowanego w Koronowie pod nazwą "Równać szanse". Szerzej zapoznamy się z ich twórczością podczas wystawy, która odbędzie się 16 sierpnia. Już teraz zapraszamy. "Spotkanie ze sztuką" odbywało się przy muzycznych dźwiękach Daniela Pradelli.
Berlin13:15, 24.06.2019
Zdjęcie nr 7 drugie od lewej , pomiędzy dwoma kobietami bardzo polecam do obejrzenia . A Pani Natalia Jagiełło-Dąbrowskej przyznaje racje, każde dzieło lub jakakolwiek twórczość to cząstka autora . Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję bo nie muszę niczego komentować co myśle na temat tego obrazka .
artysta14:23, 25.06.2019
ryba wypływająca z ust ducha?
Do artysty14:55, 25.06.2019
Właśnie tak Pana cząstkę pracy sobie wyobraziłem, że jest to z całym szacunkiem duchowe natchnienie .
Ciekawe 15:47, 24.06.2019
0 0
Natomiast fotografie nr 9 i 11 wskazują na obecność nie tylko osób dorosłych ale i dzieci ?.
artysta14:09, 25.06.2019
0 0
ryba wypływająca z ust ducha?
Berlin14:51, 25.06.2019
0 0
Właśnie tak Pana cząstkę pracy sobie wyobraziłem, że jest to z całym szacunkiem duchowe natchnienie , w towarzystwie dwóch kobiet obok.