Zamknij

Premier Mateusz Morawiecki w powiecie bydgoskim spotkał się z samorządowcami [ZDJĘCIA, VIDEO]

11:31, 20.08.2021 | KPUW/ASZCZ
Skomentuj
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził wczoraj województwo kujawsko-pomorskie. Prezes rady ministrów zwiedził m.in. bydgoską PESĘ oraz spotkał się z samorządowcami w Kruszynie (powiat bydgoski).

– Dzisiaj nie musimy wyprzedawać majątku polskiego. Dzisiaj poprzez Polski Fundusz Rozwoju pomagamy firmom takim jak PESA i pomagamy polskim pracownikom dzięki Tarczom. To jest nasza polityka gospodarcza i przemysłowa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził firmę PESA w woj. kujawsko-pomorskim, która w czerwcu 2020 r. zanotowała najwyższe przychody od 5 lat. Wizyta w województwie była także doskonałą okazją do wizytacji budowy mostu w Kobylnikach, który będzie częścią obwodnicy Kruszwicy. Dzięki niej z miasta zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Korzystne zmiany zwiększą potencjał inwestycyjny tego regionu. Szef rządu spotkał się także z samorządowcami w Kruszynie (pow. bydgoski) i odwiedził Brzeskie Centrum Kultury w Brześciu Kujawskim (pow. włocławski).

Rząd ratuje i wspiera polskie firmy

– Jeszcze kilka lat temu PESA była w na skraju bankructwa i groziła jej upadłość. PESIE nie pomogła niewidzialna ręka rynku, pomogła widzialna ręka państwa polskiego. W trudnym okresie dla firmy, Polski Fundusz Rozwoju zaangażował się w pomoc i restrukturyzację firmy. Dzisiaj jest to perła Bydgoszczy i całego województwa. Dziś to diament polskiego przemysłu, który miał nie istnieć. – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. 


PESA to grupa spółek w Bydgoszczy i Mińsku Mazowieckim zatrudniająca prawie 4 tysiące ludzi. Firma jest największym polskim producentem niemal wszystkich rodzajów pojazdów szynowych – pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów. W Polsce pojazdy produkowane przez PESA obecne są we wszystkich regionach, a także za granica? – łącznie w 12 państwach. 


– Pokazujemy, że polscy inżynierowie, technicy, technologowie znakomicie dają sobie radę na europejskim rynku. My pomagamy polskim firmom takim jak PESA i jest to możliwe dzięki naprawie finansów publicznych. – powiedział szef rządu.


PESA realizuje program restrukturyzacji. W czerwcu 2020 r. zanotowała najwyższe przychody od 5 lat – blisko 300 mln zł w jednym miesiącu. Nie byłoby to możliwe gdyby nie realne wsparcie państwa. Pomoc Polskiego Funduszu Rozwoju uratowała firmę przed upadkiem.

Brzeskie Centrum Kultury i spotkanie z samorządowcami w Kruszynie

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w województwie kujawsko-pomorskim odwiedził także Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim (pow. włocławski). Inwestycja została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 2 mln zł. Szef rządu spotkał się również z samorządowcami w Kruszynie (pow. bydgoski), by porozmawiać o ważnych tematach związanych z tym regionem. 

[ZT]4984[/ZT]

 

(KPUW/ASZCZ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%