Zamknij

Dlaczego znajomość obcych języków to klucz do sukcesu współczesnego świata?

00:00, 02.08.2021 artykuł sponsorowany

Języków obcych uczymy się już od dziecka. Obecnie na pierwsze zajęcia zapisuje się nawet 2-letnie maluchy. Nauka ta kontynuowana jest przez resztę życia i właściwie nigdy nie powinna ustawać. Coraz częściej spotkać można się również z tym, że uczymy się nie jednego, a kilku języków, co pozwala nam nazywać się poliglotami. Co jednak daje znajomość języków obcych? Czy faktycznie jest ona taka ważna? To najważniejsze zalety znajomości języków obcych.

Łatwiejsza kariera zawodowa i naukowa

Umiejętność porozumiewania się w obcym języku to jedna z tych najbardziej cenionych na rynku pracy. Ich znajomość jest konieczna nie tylko, jeśli szuka się zatrudnienia za granicą, ale także chce rozwijać w Polsce. Pracodawcy coraz częściej stawiają jako wymóg znajomość co najmniej jednego języka obcego. Najczęściej jest to angielski. Język ten konieczny jest w takich branżach jak handel, IT/administracją, public relations, programowanie, doradztwo/konsulting, marketing, badania i rozwój, budownictwo i nieruchomości, finanse i ekonomia. Okazuje się jednak, że coraz częściej pracodawcy oczekują, że pracownik będzie znał nie tylko angielski, ale i inne języki. Statystyki wskazują, że ¾ przedsiębiorców zainteresowanych jest osobami znającymi niemiecki. Znajdują oni zatrudnienie głównie w księgowości, przemyśle, dystrybucji i logistyce. Pożądana na polskim rynku pracy jest również znajomość języka rosyjskiego, chińskiego, arabskiego, a także mniej popularnych języków europejskich, czyli norweskiego, szwedzkiego i fińskiego.

Dane udostępniane przez portale rekrutacyjne jasno wskazują, że osoby znające więcej niż jeden język obcy łatwiej i szybciej znajdą pracę, a także mają większe szanse w przyszłości na awans. To, dlatego planując karierę zawodową, warto odwiedzić https://szybkanauka.pro/propoliglota/ i sprawdzić, jak sprawnie i szybko opanować podstawy językowe bez wielogodzinnego wkuwania na pamięć słówek i gramatyki.

Możliwość podróżowania po całym świecie i poznawania nowych kultur

Znajomość języków obcych to nie tylko ułatwienie w karierze zawodowej czy naukowej, ale także w życiu codziennym. Znając angielski, niemiecki czy hiszpański łatwo można podróżować po świecie. Problemem bowiem nie będzie kupienie biletu, przemieszczanie się lokalnymi środkami transportu, zamówienie jedzenia w restauracji, zarezerwowanie hotelu czy zgłoszenie recepcji ewentualnych nieprawidłowości. Znajomość lokalnego języka daje też w podróży poczucie bezpieczeństwa. Nie trzeba bowiem obawiać się, że nie uda się porozumieć z przewodnikiem, zabłądzi się czy w nagłej sytuacji nie będzie mogło się dogadać z lekarzem.

Uniwersalnym językiem dla każdego podróżnika jest angielski. Znając go, można porozumieć się niemal na całym świecie. Warto jednak pamiętać, że zawsze plusem będzie znajomość, chociaż komunikatywna języka lokalnego. Nie warto więc rezygnować z nauki włoskiego, niemieckiego, francuskiego. Osoby lubiące egzotyczne wojaże powinny również przemyśleć naukę języka hiszpańskiego, którym już teraz porozumiewa się ok. 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach.

Nawiązywanie znajomości międzynarodowych

W czasie podróży, w pracy, na studiach, kursach dokształcających – wszystkie te sytuacje dają możliwość nawiązania nowych znajomości, często tych międzynarodowych. Aby jednak móc swobodnie rozmawiać z nowymi przyjaciółmi, konieczna jest możliwość porozumiewania się w ich języku lub w języku angielskim – uznawanym za międzynarodowy. Co ważne, język wykorzystywany do komunikacji trzeba znać nie tylko w aspekcie teoretycznym, ale i praktycznym. Oznacza to, że sama znajomość gramatyki nie wystarcza – konieczne jest również swobodne wypowiadanie się, budowanie zdań, a także przełamanie bariery językowej. Takiej można się pozbyć, opierając naukę na ćwiczeniu przede wszystkim mówienia, a nie wkuwania na pamięć słówek czy reguł gramatyki.

Znajomość języków obcych ważna jest zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym. Wiele ułatwia, pozwala osiągnąć sukces, daje poczucie wolności i niezależności. Umiejętność porozumiewania się po angielsku, niemiecku, hiszpańsku czy w każdym innym języku sprawia, że czujemy się pewniej na rynku pracy, a także bezpieczniej w podróży. Warto jednak pamiętać, że w praktyce najbardziej przydatną umiejętnością jest mówienie w języku obcym, a nie znajomość skomplikowanych reguł gramatycznych i tysięcy słówek. To, dlatego chcąc osiągnąć sukces, warto postawić na dobrą metodę nauki, która w prosty i szybki sposób pozwoli przełamać barierę językową i zacząć mówić w wybranym języku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%