Zamknij

Kto może kupić OC komisowe?

00:00, 24.03.2021 | materiały partnera

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu. Standardową polisę wykupuje się na 12 miesięcy bez względu na to czy auto stoi na posesji, czy jest regularnie użytkowane. Istnieją jednak odstępstwa od tej reguły, gdyż w określonych przypadkach można skorzystać z krótkoterminowego OC komisowego. Na czym to polega i kto może kupić taką polisę? Wyjaśniamy!

Czym jest OC komisowe?

Obecnie kierowcy nie mają możliwości wykupienia podstawowego ubezpieczenia komunikacyjnego na okres krótszy niż 12 miesięcy. Niektóre towarzystwa umożliwiają rozbicie składek na raty, mimo to umowa jest zawierana na rok. Na rynku funkcjonują jednak specjalna kategoria produktów ubezpieczeniowych, do których zalicza się OC komisowe. Jest to polisa, którą można wykupić minimum na 30 dni i nie dłużej niż 12 miesięcy. Ważne jest to, że po zakończonym terminie umowy nie zostanie ona automatycznie przedłużona, tak jak w przypadku standardowego ubezpieczenia. Z krótkoterminowego OC mogą skorzystać osoby uprawnione, dlatego nie jest to produkt dostępny dla wszystkich.

Dla kogo OC komisowe?

Krótkoterminowa polisa to korzystne rozwiązanie dla właścicieli pojazdów, które mają zostać wkrótce sprzedane. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach całorocznego ubezpieczenia z jednoczesnym zapewnieniem takiego samego poziomu ochrony co przy standardowej polisie. Z takiej opcji mogą jednak skorzystać tylko upoważnione osoby, które spełniają określone warunki. Dotyczy to:

· przedsiębiorców pośredniczących w sprzedaży aut – właściciele komisów samochodowych mają możliwość krótkoterminowego ubezpieczenia samochodów do czasu ich sprzedaży,

· pojazdów zabytkowych – auta takie muszą posiadać stosowne dokumenty i być zarejestrowane jako pojazdy o wartości historycznej,

· samochodów sprowadzonych z zagranicy – krótkoterminowe OC umożliwia kierowcy poruszanie się autem zanim załatwi wszystkie formalności związane z jego rejestracją na terenie kraju,

· aut zarejestrowanych czasowo – polisę mogą wykupić właściciele samochodów, które są przygotowywane do wywiezienia za granicę, gdzie mają zostać na stałe zarejestrowane,

· maszyn wolnobieżnych – do tej kategorii zaliczają się m.in. koparki, wózki transportowe i pojazdy rolnicze, których maksymalna prędkość nie przekracza 25 km/h.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/oc-komisowe-co-warto-wiedziec. W artykule zostały szczegółowo opisane warunki jakie trzeba spełnić, aby móc wykupić OC komisowe. Warto mieć jednak na uwadze to, że takie produkty nie są oferowane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, a ich znalezienie może być trudne.

Gdzie kupić OC krótkoterminowe?

Obecnie większość firm oferuje możliwość zawarcia umowy przez internet. Dzięki temu możesz sprawdzić, które z nich zajmują się sprzedażą krótkoterminowych ubezpieczeń i na jakich warunkach. Przydatnym narzędziem jest porównywarka oc/ac rankomat.pl, w której przeanalizujesz poszczególne warianty polis pod kątem ceny i zakresu ochrony. Ułatwi Ci to znalezienie najkorzystniejsze oferty bez względu na to, czy potrzebujesz krótkoterminowego OC, czy standardowej polisy na cały rok.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%