Zamknij

Jak wybrać lampy wiszące do sypialni?

12:25, 29.05.2020 | Materiały partnera

Właściwe oświetlenie pozwala stworzyć niepowtarzalną aranżację nawet w skromnie urządzonych mieszkaniach. Szczególnie istotne jest dobranie właściwego światła do pomieszczeń pełniących określoną funkcję, takich jak sypialnia. W większości wypadków dobrze sprawdzają się lampy wiszące. Do sypialni często konieczne jest dobranie dodatkowych źródeł światła, ale zdarza się, że lampy sufitowe dobrze sprawdzają się także w roli światła do czytania.

Lampy wiszące do sypialni

Oświetlenie sufitowe najczęściej dobieramy tak, by pasowało stylistycznie do reszty pomieszczenia. Z tego powodu wybór lamp wiszących do sypialni powinien być przemyślany, by oprawa nie „kłóciła się” z umeblowaniem. Do nowocześnie urządzonych sypialni pasują proste lampy z jedną żarówką i np. płóciennym abażurem lub w oprawie wykonanej w całości z drutu. W tym ostatnim wypadku warto zadbać o to, by dobrać dekoracyjną żarówkę o niezbyt dużej mocy. Najczęściej też dobrze sprawdzą się źródła światła o niewielkiej mocy, za to odpowiednio rozmieszczone.

Ile źródeł światła?

Wiele osób lubi mieć przynajmniej dwa źródła światła w sypialni – lampę wiszącą i stojącą na stoliku. Pozwala to poczytać w łóżku i zgasić światło bez konieczności wstawania. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w sypialni jednej lampy wiszącej z możliwością wyłączenia pilotem lub dodatkowym przełącznikiem (tak zwanym schodowym). Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w maleńkich sypialniach, gdy lampa wisząca zamontowana jest bezpośrednio nad łóżkiem.

Barwa światła

Kolor rzucanego światła ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także nasze samopoczucie. Światło z chłodnym, niebieskim zafarbem dobrze sprawdza się w niektórych biurach i pomieszczeniach gospodarczych, ale w innych wnętrzach lepiej zdecydować się na neutralne lub nawet lekko zażółcone.

Na barwę rzucanego światła największy wpływ ma żarówka – przyjemny kolor, zapewniający przytulną atmosferę zapewniają wspomniane już żarówki dekoracyjne, przypominające wyglądem stare żarówki Edisona. Warto jednak zwrócić uwagę, czy dostarczają odpowiedniej ilości światła pozwalającej np. czytać bez męczenia wzroku. Dobrym pomysłem jest połączenie lampy wiszącej do sypialni z dodatkową, dostarczającą światła do czytania.

Gdzie można kupić lampy wiszące do sypialni?

Szukając odpowiednich lamp wiszących warto poznać ofertę różnych producentów. Można przejść się po sklepach stacjonarnych lub poszukać online, np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/28-lampy-wiszace-do-sypialni. Przed zakupami warto zastanowić się, jaka długość przewodu będzie odpowiednia – a może zależy nam na regulowanym? Dobrze też dobrać lampę odpowiedniej wielkości, by zachować odpowiednie proporcje. Nie powinna więc być ani za duża, ani zbyt mała.

Co brać pod uwagę kupując lampy wiszące do sypialni?

Zakupy będą łatwiejsze, gdy będziemy wiedzieć dokładnie, na jakich cechach oświetlenia nam zależy. Najważniejsze, co powinniśmy wziąć pod uwagę, to:

  • styl lampy – powinna współgrać zresztą pokoju
  • długość przewodu – lampa powinna wisieć tak, by nie zaczepiać o nią głową, ale nie powinna też być „przyklejona” do sufitu
  • wielkość – lampa wisząca nie powinna dominować pomieszczenia, ale nie może też być zbyt mała
  • kolor abażuru – dobrze sprawdzają się neutralne (odcienie szarości) lub ciepłe kolory – żółty, pomarańczowy lub miedziany

Niektóre lampy wiszące do sypialni mają zamontowane na stałe diody LED, ale większość ma możliwość wymiany żarówek. Jeżeli kupujemy lampę ze stałym źródłem światła, to szczególnie należy zwrócić uwagę na barwę i natężenie światła, ponieważ nie będziemy mieli możliwości późniejszej modyfikacji. Z tego powodu bezpieczniej jest kupować oświetlenie z możliwością wymiany żarówek, ponieważ można później eksperymentować i dobrać optymalne do naszych potrzeb.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop