Zamknij

Jak opisać doświadczenie zawodowe tuż po studiach?

14:16, 11.09.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Doświadczenie zawodowe to obok wykształcenia jeden z ważniejszych wymogów stawianym kandydatom do pracy. Najłatwiej sprostać temu, gdy miało się już okazję pracować w danym zawodzie. Nie oznacza to jednak, że świeżo upieczeni absolwenci studiów już na starcie stoją na straconej pozycji. Jak opisać swoje doświadczenie, skoro jeszcze nie było okazji go zdobyć?

Trzymaj się ściśle wytycznych

Niemal wszystkie oferty pracy jasno określają wymagania, jakie spełniać muszą kandydaci. Usiądź spokojnie w wygodnym fotelu i zajrzyj do serwisów internetowych, np. Pracuj.pl. Znajdziesz tam wiele ogłoszeń podobnych do tego, które zainteresowało ciebie. Wiele z nich będzie zawierało podobne treści. Jest jednak szansa, że znajdziesz tam inspirację. Może to być np. praca na podobnym stanowisku, z wymaganiami zbliżonymi do twoich predyspozycji i jednocześnie pokrywająca się w jakimś stopniu z oczekiwaniami, jakie stawia Tobie pracodawca.

Nie zapomnij o działalności pozalekcyjnej

Życie studenckie to nie tylko wykłady, ćwiczenia i spotkania w gronie znajomych. To również funkcjonujące na uczelniach koła naukowe i organizacje studenckie. Przypomnij sobie, czym się zajmowałeś i w jaki sposób pracowałeś. Pochwal się sukcesami w tej dziedzinie i zasugeruj, jak możesz przełożyć to wszystko do działania na rzecz firmy, która oferuje stanowisko pracy.

Kursy, szkolenia i zajęcia warsztatowe to również doświadczenie

Przejrzyj swoje dokumenty i przypomnij sobie wszystkie kursy odbyte do tej pory. Być może są wśród nich szkolenia certyfikowane lub potwierdzone odpowiednio innym świadectwem. Jeśli tematyka pokrywa się z tym, czego od kandydatów do pracy oczekuje pracodawca, opisz zdobyte kwalifikacje i pokaż, że umiesz wykorzystać je praktycznie przy wykonywaniu przyszłych obowiązków zawodowych.

Nie lekceważ pasji i zainteresowań

Zdecydowana większość osób ma swoje zainteresowania i pasje, które rozwija. Realizując je zdobywasz doświadczenie, które może przydać się w pracy. Zwłaszcza gdy jest ona związana z Twoimi zainteresowaniami. Koniecznie napisz to w Liście Motywacyjnym. Pracodawcy lubią mieć w swoim zespole osoby w pełni zaangażowane w swoje obowiązki. Robiąc to, co lubisz, spełnisz to kryterium.

Praca dorywcza może być decydująca

W czasie studiów lub nauki w szkole z pewnością zdarzyła się okazja do podjęcia przez Ciebie pracy dorywczej. Zastanów się, jakie dała Ci ona doświadczenie i ile z niego będzie cenne z punktu widzenia pracodawcy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%