Zamknij

Jak należy prawidłowo używać klimatyzacji w samochodzie?

14:45, 08.04.2019 | Materiał Partnera

Klimatyzacja obecna jest w większości modeli samochodów na polskich drogach. Nie każdy kierowca wie jednak, jak należy korzystać z niej prawidłowo. O czym należy pamiętać?

Wraz z klimatyzacją samochodową żaden upał nie będzie straszny. Ten przydatny układ jest jednak dość wrażliwy i podatny na usterki. Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji może doprowadzić zarówno do jej uszkodzenia, jak również może mieć negatywne konsekwencje dla kierowcy i pasażerów samochodu.

Wraz z serwisem internetowym http://osrodeksawa.pl/ przygotowaliśmy specjalny poradnik, który pokaże Ci, jak należy korzystać z klimatyzacji. Sprawdź go już teraz!

Korzystaj z klimatyzacji nie tylko w trakcie lata

Tradycyjnie z klimatyzacji korzystamy w ciągu ciepłych dni lata. Warto jednak wskazać, że ten układ powinien być uruchamiany także podczas innych pór roku.

Klimatyzacja nie tylko potrafi obniżyć temperaturę powietrza, ale również je osuszyć. Ta druga funkcja przyda się wtedy, gdy mamy problem z parującymi szybami w trakcie jesiennych lub zimowych dni.

Dodatkowo, systematyczne uruchamianie klimatyzacji podczas każdej pory roku nie dopuści do uszkodzenia układu, do którego może dojść podczas dłuższych przerw w jego pracy.

Przed włączeniem klimatyzacji w upalny dzień przewietrz samochód

Wiele osób uruchamia klimatyzację od razu po wejściu do nagrzanego samochodu. Jednak zamiast nadmiernego obciążania sprężarki w układzie możemy wcześniej przewietrzyć samochód i dopiero potem włączyć klimatyzację.

W ten sposób przedłużymy żywotność klimatyzacji i obniżymy zużycie paliwa – to informacje potwierdzone przez ekspertów.

Podczas jazdy z włączoną klimatyzacją zamknij okna

Aby klimatyzacja była skuteczna, podczas jazdy z włączonym chłodzeniem należy zamknąć wszystkie okna. W ten sposób najszybciej schłodzimy wnętrze i dodatkowo zmniejszymy zużycie paliwa.

Dodatkowo, lepszy jeszcze rezultat możemy uzyskać wtedy, gdy włączymy wewnętrzny obieg powietrza w samochodzie.

Nie nastawiaj klimatyzacji na jak najniższą temperaturę

Włączenie klimatyzacji na maksimum, czyli ustawienie najniższej temperatury spowoduje nadmierne obciążenie układu i jego szybsze zużywanie się.

Najlepiej ustawić ją na poziomie 5-7 stopni niżej niż temperatura na zewnątrz. Można skorzystać także z ustawień automatycznych.

Nadmiernie niska temperatura to także większe ryzyko przeziębień, dlatego najlepiej nie przesadzać z obniżaniem temperatury klimatyzacji.

Pamiętaj o regularnym serwisowaniu klimatyzacji

Motoryzacyjne newsy każdego roku wiosną przypominają o tym, aby udać się do warsztatu na przegląd klimatyzacji. Rzeczywiście, to dobry pomysł.

Fachowiec może wtedy sprawdzić szczelność układu oraz wykryć ewentualne usterki, wymienić filtry i oczyścić – odgrzybić układ. Dzięki temu można korzystać z klimatyzacji bezpiecznie.

Zatem jeśli chcesz zadbać o układ klimatyzacji w swoim samochodzie, zapamiętaj nasze wiadomości i korzystaj z nich przez cały rok. Dzięki temu klimatyzacja będzie działała wydajniej, będzie trwalsza, a Ty i Twoi bliscy bezpieczniejsi!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone