Zamknij

Kiedy zmienić opony na letnie?

09:46, 04.04.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wielu z nas ma zazwyczaj dylemat z podjęciem decyzji o zmianie opon po zimie. Kiedy zatem zmienić opony na letnie? Czy słońce za oknem jest wystarczającym sygnałem, że czas wybrać się do wulkanizatora?

Czym się różnią opony letnie i zimowe?    

Zasadnicza różnica polega na ich wykonaniu, a dokładniej składzie mieszkanki gumowej. Otóż tworzywo wchodzące w skład opon letnich jest przystosowane do pracy w warunkach pogodowych powyżej 7oC. Dopiero w takiej temperaturze jest w stanie optymalnie działać. Jeżeli jednak temperatura spada poniżej wskazanego progu, guma traci swoje właściwości, gdyż twardnieje. Z kolei opony zimowe wykazują tendencję odwrotną. Zawierają one w swoim składzie większą ilość krzemionki i latem, kiedy temperatura powietrza osiąga wartości powyżej 7oC, opony nie gwarantują już właściwej przyczepności. Inną różnicę stanowi rzeźba. W oponach zimowych jest większa ilość nacięć, które dodatkowo są głębsze niż w tej części dedykowanej do używania w sezonie letnim. Taka ich budowa umożliwia łatwiejsze usuwanie błota i śniegu spod opony.       

Idealny moment   

Zazwyczaj początki wiosny są pod względem pogodowym mało stabilne. Ciepłe i piękne dni, a kolejnego dnia porywisty wiatr albo przymrozek, a dodatkowo bardzo szybko zmieniająca się pogoda. Czy pierwsze dni ze słońcem są dobrym momentem na zmianę opon na letnie? Standardowo przyjmuje się, że opony na letnie można wymieć, jeżeli średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 7oC. Jednak czy pierwszy taki dzień jest już odpowiedni na podjęcie działań? Otóż nie, o tej porze roku zmienność pogody jest bardzo duża, więc warto poczekać z montażem opon letnich do momentu ustabilizowania się pogody. Pamiętajmy także, że warto zapoznać się z prognozami synoptyków. Jeżeli przewidują oni jeszcze znaczne pogorszenie warunków pogodowych, to poczekajmy z wymianą.        

Zakup nowych opon       

Każde opony mają swoją żywotność. Bieżnik, który jest w każdej oponie, w trakcie jazdy ściera się. Jeśli nasze opony letnie są ,,łyse’’, a więc nie mają już bieżnika, powinniśmy pomyśleć o zakupie nowych sztuk. To wydatek, na który możemy przygotować się wcześniej, np. jeśli przy wymianie opon na zimowe zauważymy, że letnie są w kiepskiej kondycji. Jednak, jeśli nie przygotowaliśmy się odpowiednio wcześnie na takich wydatek, koszt zakupu 4 nowych opon może przerosnąć nasze oszczędności. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać pożyczki pozabankowe, dzięki którym kupimy opony najwyższej jakości. Pożyczki pozabankowe często można spłacać w ratach, co jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy przygotowywać się na duży, jednorazowy wydatek. Należy jednak pamiętać, że pożyczki pozabankowe wymagają terminowej spłaty. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone