Zamknij

Metalowy, ceramiczny, a może porcelanowy aparat na zęby?

10:28, 03.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:31, 03.04.2019

Niestety bardzo często osoby, które mają nierówny zgryz, mają także obniżoną samoocenę. Zdecydowanie rzadziej się uśmiechają, a to też wpływa na ich samopoczucie. Równe i zdrowe uzębienie, jest marzeniem wielu osób, które są gotowe zapłacić za nie naprawdę wiele. Sam proces prostowania zębów jest dość długi, niemniej jednak, dzięki wysokorozwiniętej stomatologii estetycznej, wszystko może być znacznie uproszczone.

Najskuteczniejszą metodą w walce z nierównym zgryzem, jest założenie specjalnego aparatu ortodontycznego. Są one noszone od 1 do 4 lat, a niektóre wyjścia mogą być dość bolesne. Bardzo popularny jest metalowy, ceramiczny, ale też porcelanowy aparat na zęby. Jak to jednak jest z tymi aparatami?

Klasyczny aparat ortodontyczny

Aparat tradycyjny, najczęściej zaopatrzony jest w klamry z metalu. Bardzo często po jego założeniu, użytkownikowi dość ciężko przyzwyczaić się do swojego wyglądu. Może to powodować pewien dyskomfort psychiczny, natomiast warto być cierpliwym przez cały okres leczenia swojego uzębienia, gdyż proces ten, skutecznie prowadzi do naprostowania naszych zębów.

Decydując się na tę metodę, lekarz ortodonta przyklei specjalne metalowe zamki na powierzchni zębów pacjenta, a następnie połączy je za pomocą cienkiego drutu, który to bezpośrednio odpowiada za naprostowywanie zębów. Jest to rozwiązanie, które nie jest tak kosztowne, jak w wypadku prawie niewidocznych aparatów.

Faktem jest, że wyłącznie aparaty ortodontyczne są obecnie jedyną, skuteczną metodą, aby posiadać proste zęby. Ich założenie nie musi wiązać się z dużą obawą, ponieważ można wymienić też takie aparaty, które są prawie kompletnie niewidoczne.

Niewidzialny aparat?

Jak wiadomo, wśród nas jest wiele osób, które wyjątkowo dbają o swój wygląd, dlatego aparat na zęby, który jest widoczny, w ogóle u nich nie wchodzi w grę. Specjalnie dla nich, przygotowano metodę, która zakłada zastosowywanie mniej widocznego aparatu. Wykorzystywane są wówczas przezroczyste klamry, które nie rzucają się w oczy. W prawdzie, jedyny zauważalny element, to wyłącznie metalowy drucik. To, jak długo będzie musiało trwać leczenie, będzie warunkował rodzaj skrzywienia zgryzu. Wygląda to podobnie, jak w przypadku metalowych aparatów, gdzie okres noszenia aparatu trwa mniej więcej od 1 roku do 4 lat. Jest to czas, kiedy pacjent powinien niezwykle bacznie uważać na swoje uzębienie. Nie obędzie się bez mycia po każdym posiłku, ale też wykorzystywania nici dentystycznych. Podwyższona higiena, jest w głównej mierze wymagana z uwagi na to, że pojawia się wówczas o wiele większe ryzyko powstawania przebarwień oraz próchnicy. Oznacza to, że warto zdecydować się na regularne czyszczenie u dentysty.

W wypadku, kiedy pacjent nie jest cierpliwy i zależy mu na szybko osiąganych efektach, rozwiązaniem mogą okazać się specjalne licówki. Warto wówczas, udać się do specjalisty, który z pewnością sprawnie dokona oceny, czy w danym przypadku, metoda ta będzie miała sens. Może to być aparat na zęby porcelanowy lun ceramiczny. Licówki są niezwykle cienkie, a mocuje się je na przedzie każdego zęba. Bardzo często, już po 2-3 wizytach, powinny być zauważalne pewne efekty.

Lekarz ortodonta, na początku powinien dobrać typ licówek, a kolejno doprecyzuje miejsce, gdzie zostaną one przyklejone. Po wykonaniu zabiegu, zęby będą wyglądać zdecydowanie lepiej. Jest to metoda, która w praktyce zębów nie prostuje, natomiast skutecznie ukrywa pewne mankamenty oraz luki między zębami. Jeżeli zgryz jest wyjątkowo krzywy, opcja ta może się niestety nie sprawdzić.

Kiedy decyzja o metodzie prostowania zgryzu zostanie już podjęta, warto porozmawiać z ortodontą szczególnie, kiedy występują jakieś wątpliwości. Czasami niektóre czynniki, mogą wpłynąć na to, że musi być dobrana inna metoda. W każdy wypadku, należy być przygotowanym na to, że postępowanie zgodnie z zaleceniami ortodonty i profesjonalna opieka, będzie niezbędna przez cały okres leczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%