Zamknij

Aparat na zęby porcelanowy, czyli moda na proste zęby ? rodzaje aparatów

12:53, 02.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:55, 02.04.2019

Obecnie, każdemu z nas w pewnym stopniu zależy na pięknym uśmiechu. Białe i równe zęby, doskonale podkreślają urodę i dodają atrakcyjności. Jednocześnie, rośnie nasza samoocena oraz samopoczucie. Zdarza się jednak, że z powodu wady zgryzu unikamy uśmiechu. Można to zmienić, nadając atrakcyjności swojemu uśmiechu, zarówno dla urody, jaki dla własnego zdrowia. Wady zgryzu, wpływają nie tylko na estetykę, mogą też oddziaływać na jakość wymowy i inne aspekty.

Rodzaje aparatów

Wyróżnić można wiele różnych metod, jak walczyć z wadami zgryzu. Może to być np. aparat na zęby porcelanowy lub metalowy. Warto jednak zacząć od bardziej ogólnego podziału.

Ruchome – są to aparaty, które nie są przytwierdzone do zębów na stałe. Oznacza to, że w każdej chwili mogą być samodzielnie zdjęte przez pacjenta. Lekarz powinien ustalić, jak często i jak długo taki aparat ma być noszony. Najczęściej, jest to kilka godzin dziennie oraz przez całą noc. Wiadomo jednak, że im dłużej nosimy taki aparat, tym szybciej zakończymy leczenie.

Istnieją też typy aparatów, które powinno się nosić cały czas, włącznie z czasem spożywania posiłków. Ruchome aparaty, rekomendowane są głównie dzieciom do 13 roku życia, u których wady zgryzu są niewielkie, a zęby mleczne lub mieszane. Najczęściej, okres leczenia tą metodą trwa od 3 do 4 lat.

Stałe – naklejane są specjalnym klejem podczas całego okresu leczenia. Stosowane, kiedy u pacjenta jest stałe uzębienie. Można nimi leczyć drobne wady, ale też i te najcięższe w obrębie szczęki. Stałe aparaty, najczęściej noszone są przez mniej więcej 2 lata. Kolejno, stosuje się leczenie, aby podtrzymać korekcję wady, wykorzystując inne aparaty, lub też specjalne szyny.

Aparat z porcelany

Porcelanowy aparat na zęby, wyposażony jest w specjalne zamki, które są dopasowane kolorystycznie do zębów pacjenta. W związku z tym, może być on całkowicie niewidoczny. Na początku leczenia, wymagane jest stosowanie specjalnego łuku metalowego, który ma za zadanie utrzymać zęby w prawidłowej pozycji. W kolejnych fazach, można już założyć łuki powlekane, w kolorze zębów. Sam efekt wizualny, może być nieco obniżony, przez elastyczne ligatury, mają utrzymywać łuk w zamkach. W momencie założenia, będą one dobrze dopasowane do zamków, natomiast z biegiem czasu, w wyniku spożywania barwiących pokarmów i napojów, może dojść do pewnych przebarwień. Istnieje jednak możliwość ich wymiany, którą zaleca się przeprowadzać raz w miesiącu.

Aparat labialny bezligaturowy

W tym wypadku, łuk utrzymuje się, dzięki specjalnej klapce. Nie występują tutaj ligatury. Pozwala to, zdecydowanie zmniejszyć siłę tarcia drutu o zamek, co za tym idzie, samo leczenie jest zdrowsze dla zębów, a dla pacjenta bardziej komfortowe. Redukcja tarcia, znacznie skraca czas leczenia, od 3 do 6 miesięcy. Dodatkowo sprawia, że wizyty kontrolne mogą odbywać się tylko co około 9 tygodni.

Aparat labialny estetyczny

Często jest on też nazywany aparatem przezroczystym. Może to być aparat na zęby porcelanowy lub też kryształowy. Zaleca się przy ich stosowaniu, utrzymywanie tzw. białej diety oraz unikanie palenia papierosów. Pozwoli to, na utrzymanie estetycznego i niewidocznego aparatu, przez cały okres leczenia.

Aparat szlifowany

Trzeba przyznać, że w dziedzinie ortodoncji jest to przełomowy produkt. Zamki w tym wypadku, są wykonane z krystalicznie czystego szafiru, który jest wyjątkowo przezroczysty, a jednocześnie niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Dodatkowo, szafirowe zamki posiadają gładki kontur, co pozwala unikać problemu z kamieniem nazębnym i przebarwieniami. Ponadto, doskonale dopasowują się do wszystkich odcieni szkliwa nazębnego i są praktycznie niewidoczne.

Aparat labialny z metalowymi zamkami

Zamki z metalu mogą być złote, srebrne lub w kolorze zęba dzięki specjalnej emalii. W większości przypadków, zamki są bardzo małe, wiele zależy jednak od wielkości zęba. Im większa korona zęba, tym zamek wydawał się będzie na mniejszy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%