Zamknij

Jak połączyć salon z tarasem?

00:00, 07.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Taras i salon to miejsce dla nas

W aranżacji przestrzeni tarasu i salonu warto jest przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że miejsca te będą wyglądały bardzo stylowo, a jednocześnie ich wystrój będzie się uzupełniać, i wzajemnie podkreślać swoje walory.

Salon i taras to przestrzenie, które integrują całą rodzinę, a często również przybyłych do nas gości. Dlatego warto jest tak zaplanować wystrój tarasu i salonu, aby były to miejsca zachwycające, wygodne i funkcjonalne.

Na tarasie i w salonie możemy urządzić jadalnię, przestrzeń do leniuchowania, kącik czytelniczy, czy strefę zabaw dla dzieci. Nie ważne jest co tam będzie - funkcja przestrzeni ma odpowiadać jego użytkownikom, czyli nam. Najważniejsze jest jak urządzić salon z tarasem, aby uzyskać efekt spójnej koncepcyjnie przestrzeni.

Zadaszenie, solidna podłoga, wygodne meble to podstawa tarasu.

Taras to przedłużenie salonu

 Planując ogród, mówi się, iż musi on być przedłużeniem domu. Podobnie w momencie, kiedy zastanowimy się nad urządzeniem tarasu. Taras i salon powinny być urządzone w tym samym stylu. Jeden styl dominujący w dwóch przestrzeniach od razu da nam wrażenie ich wzajemnego powiązania. Styl przestrzeni wyraża się w dobranych tworzywach, kolorach, a także roślinach. Różne ideologie wiążą się z aranżacją przestrzeni charakteryzujących się odmiennym designem - styl ekologiczny wykorzystuje naturalne tworzywa, czuje się w nim łączność z naturą,w stylu śródziemnym decydującą funkcję pełni relaks, a przestrzeń jest jej podporządkowana.

 Bardzo popularne style, w jakich możemy z powodzeniem urządzić, zarówno ogród jak też salon to styl wiejski, zwany inaczej rustykalnym, styl nowoczesny -który jest bardzo geometryczny, lub styl klasyczny - zawsze modny i elegancki. Oczywiście wybór jest dużo większy - styl pałacowy, prowansalski, japoński, eklektyczny. Urządzanie ogrodu czy domu w ściśle określonym stylu wymaga od nas konsekwencji i wytrwałości - nie możemy wprowadzać do przestrzeni przypadkowych elementów. Aby dominujący styl był wyrazisty i czytelny, należy dobrze dopasowywać do niego wybrane elementy.

Z pewnością zaakcentowanie połączenia taras z salonem ułatwi nam wykonania podłogi z tego samego tworzywa. Podłoga z glazury, betonowych płytek, czy drewnianych desek, to doskonały pomysł na połączenie tych dwóch przestrzeni.

Duże okno łączy salon z tarasem.

 Drewno, jako tworzywo ponadczasowe, trwałe i bardzo atrakcyjne, łatwo będzie dopasować zarówno do salonu, jak też tarasu. Poprzez odpowiednią impregnację możemy nadać drewnu wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także na uszkodzenia wywołane wpływem czynników atmosferycznych.

Aby połączenie salonu i tarasu było dobrze widoczne, musimy zaznaczyć, iż taras jest również pokojem. Jak to zrobić?W jaki sposób nadać mu wizualne aspekty pomieszczenia? Z pewnością możemy to zrobić z wykorzystaniem kilku elementów architektury. Po pierwsze zadaszenie umieszczone nad tarasem sprawi, iż będziemy mieć wrażenie, że jest to cały czas przestrzeń wnętrza domu. Takie zadaszenie dodatkowo czyni przestrzeń tarasu bardziej funkcjonalną- nawet podczas złej pogody, jak deszcz, czy silne słońce, będziemy mieć możliwość wypoczynku w tej przestrzeni. Kolejnym elementem, jaki możemy wykorzystać, tworząc wrażenie pokoju, to ściany. Ściany tarasu nie muszą być murowane, mogą być to zwykłe drewniane kratownice, porośnięte pnączem, albo wyższe rośliny. Wydzielona przestrzeń, ograniczona przynajmniej z dwóch stron, da nam poczucie ciągłego przebywania w pomieszczeniu, a tym samym połączy taras z wnętrzem domu.

 Ważnym elementem jest również połączenie salonu z tarasem. Duże okno, przesuwna rama zamiast klasyczny drzwi z pewnością sprawi, iż będziemy mieć poczucie, przebywając w salonie, iż siedzimy na tarasie.

Dzięki połączeniu tarasu z salonem za pomocą dużego ona, możemy wykorzystać oświetlenie z salonu, jako źródło światła na tarasie. Dzięki takiemu sprytnemu połączeniu, również podkreślić łączność tych dwóch pomieszczeń. Dobierają rodzaj oświetlenia do tarasu i salonu, starajmy się stawiać na ten sam rodzaj

W ciekawy sposób możemy połączyć wnętrze domu z tarasem, stosując podobne tworzywa do wykonania mebli. Meble tarasowe mogą być wykonane z technorattanu, czy drewna. Podobnie meble we wnętrzach - doskonale komponują się meble z wikliny, albo drewniane. Ten akcent sprawi, ze aranżacja tarasu i salonu scali się.

 Dobrym pomysłem będzie powtórzenie niektórych elementów dekoracyjnych zarówno w salonie, jak też na tarasie. Dekoracyjne figurki, lampiony, donice, poduchy, koce, zasłony i naprawdę wiele, wiele innych przedmiotów, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w przestrzeni wewnętrznej, jak też zewnętrznej, pomogą nam podkreślić ich zależne współistnienie.

Funkcjonalne dopełnienie

Przystępując do planowania przestrzeni tarasu czy salonu, powinniśmy przede wszystkim ustalić ich funkcję. Funkcja zarówno tarasu, jak też salonu przede wszystkim jest zdeterminowane przez jej użytkowników. Planując aranżację zarówno salonu, jak też tarasu, musimy zadbać o wzajemne uzupełnianie się tych stref.

 Zarówno taras jak też salon mogą pełnić wiele udanych funkcji. Dobrym pomysłem byłoby stworzenie przestrzeni dopełniających się w tych dwóch zależnych od siebie miejscach. Jednocześnie nie mamy pewności, czy mając jadalnię na tarasie, nie będziemy woleli spożywać posiłków w kuchni. Lub może leżakowanie na tarasie będzie przyjemnym pomysłem, ale tylko wtedy, gdy jest tam słońce. Chyba nie ma złotej zasady, jeżeli chodzi o funkcjonalne zaaranżowanie tych dwóch miejsc. Najlepiej jest zadać sobie pytanie w jaki sposób chcemy spędzać tam czas, i dopasować miejsca do swoich oczekiwań.

Zasada trzech kolorów

 Zasada trzech kolorów sprawdza się wszędzie - w modzie, w grodzie, we wnętrzach. Polega na dobraniu gamy kolorystycznej, która będzie dominowała i ścisłe jej przestrzeganie. Jest to ważne, ponieważ czytelna kolorystyka sprawia wrażenie eleganckiego i uporządkowanego projektu, miejsca. Stosując się do zasady trzech kolorów powoduje, iż koncepcja jest bardziej [przemyślana i często bardziej trafna.

Kontynuując na tarasie gamę kolorystyczną z salonu, powodujemy, iż te przestrzenie wzajemnie do siebie nawiązują.

 Jak możemy dobierać kolory? Zwracając Uwagę na wielkość przestrzeni - na przykład w przestrzeni małej, powiększymy ją stosując kolory chłodne, jak biele, błękity, szarości. Przestrzeń duża natomiast zostanie ocieplona gdy połączymy barwy ciepłe, czyli czerwienie, pomarańcze, lub żółcie.

 Kolorystyka może nawiązywać do naszych upodobań, a nawet, dla naszego dobrego samopoczucia, powinna im odpowiadać.

Kolory mogą być kontrastowe - czyli takie, które są dla siebie przeciwnościami. To połączenie dobre do dużych, oraz nowoczesnych przestrzeni. Kolorystyka harmonijna, dopełniają się natomiast będzie korzystniejsza w miejscach wypoczynku.

Pachnące róże to doskonałej towarzystwo wypoczynku.

Rośliny na tarasie i w salonie

Rośliny na tarasie i w salonie mogą się wzajemnie uzupełniać, a także dopełnić kompozycję tych przestrzeni w taki sposób, aby zaznaczać ich wzajemne powiązanie. Doskonałym pomysłem jest zastosowanie na tarasie długich, prostokątnych, drewnianych donic .

Powtarzanie roślinności na tarasie i w salonie sprawi, iż powiążemy aranżację. Czasami trudno znaleźć rośliny dobre do wnętrz i na zewnątrz, dlatego możemy zastosować rośliny o podobnym wyglądzie.

Taras i salon można łatwo powiązać i stworzyć jedną, spójną kompozycję. Warto jest stosować różne powiązania, w celu stworzenia atrakcyjnej i funkcjonalnej przestrzeni.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (13)

IzabellaIzabella

1 0

Coraz częściej mówi się o takim połączeniu jak w temacie, ale kto by o tym pomyślał kilka lat temu? Ogród służył głównie po to by zorganizować warzywniak, teraz już wesela robią na dworze! Czas się zmienia, dobrze że jeszcze nadążamy! ;-) 13:20, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

1 0

Trafiłam tu przez zdjęcie główne i wcale nie żałuję. Porządna dawka inspiracji! 14:41, 27.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoannaJoanna

0 0

Myślę, że najlepszym wyjściem z każdej efektywnej aranżacji jest plan. Dzięki niemu trzymamy się wytycznych, wszystko jest opracowane i wiemy na czym stoimy. TO wszystko jest gwarancją przyjaznej przestrzeni wokół nas. 11:20, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatarzynaKatarzyna

0 0

Joanna, to prawda, dobry plan to podstawa, dlatego to tego typu remontu zaufam projektantowi :) 11:40, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GabiGabi

0 0

Super sposoby, jednak bardzo chcemy aby wnętrze naszego domu, jak i tarasu było estetyczne oraz w pełni funkcjonalne! 10:17, 21.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AśkaAśka

0 0

Super jak salon z tarasem są spójne pod względem architektonicznym :) 10:18, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IgaIga

0 0

Cudowne inspiracje...<3 10:53, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrzesiekGrzesiek

0 0

Te tarasy robią naprawdę spore wrażenie, piękna sprawa 12:16, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GrażynaGrażyna

0 0

Piękne te tarasy, ale kogo stać na taki. Ja się cieszę, że mam chociaż mały balkon 13:05, 27.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirellaMirella

0 0

Ja tam wolę urządzić osobno taras i salon. Jedno na lato, drugie na zimę 11:43, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AgnieszkaAgnieszka

0 0

Według mnie te tarasy są piękne, ale szybko by się znudzily 08:37, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośkaGośka

0 0

Nie uważam, żeby to było potrzebne - mój salon to zupełnie inna bajka niż taras. Najważniejsze, żeby było komfortowo i funkcjonalnie. Ciekawy tekst, fajnie się czytało 08:54, 27.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LuizaLuiza

0 0

Już niedługo będziemy wygrzewać się na tarasie, nie mogę już się doczekać!❤️ 14:02, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© koronowo.net.pl | Prawa zastrzeżone