Zamknij

Inwestycja w pompy ciepła – korzystna dla kieszeni i klimatu

07:59, 28.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:21, 28.10.2022

Koszty energii, spowodowane wzrostem cen gazu ziemnego, węgla i innych paliw kopanych, rosną na całym świecie w lawinowym tempie. Rozwiązaniem problemu mogą być pompy ciepła. Wydajne i ekologiczne. Ponadto, na ich zakup można otrzymać atrakcyjne dofinansowanie. Inwestując w pompę ciepła, dbamy zarówno o nasze finanse, jak i o środowisko naturalne. Ile kosztuje pompa ciepła? 

Jaki jest koszt pompy ciepła? 

Pompa ciepła to specjalistyczne urządzenie, które przekształca energię z natury (z ziemi, wody, powietrza) do ogrzewania i/lub chłodzenia budynków. Koszt pompy ciepła zależy przede wszystkim od rodzaju urządzenia (gruntowe, powietrzne) i jego mocy grzewczej (najczęściej od 6 do 16 kW). W kosztach instalacji trzeba uwzględnić, oprócz samej pompy ciepła, także bufor, zbiornik CWU, zawory, separatory i niezbędne akcesoria montażowe. Przykładowo, dla domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, koszt ten waha się od 45 do 54 tys. złotych, w zależności od typu izolacji budynku. 

Koszt pompy ciepła a fotowoltaika 

Do kosztu pompy ciepła należy też dodać zużycie energii elektrycznej, jednak jest ono bardzo niewielkie. Urządzenie pobiera prąd jedynie do pompowania ciepła z ziemi, wody lub powietrza. Koszt ten możemy wyeliminować, jeśli zdecydujemy się na instalację systemu fotowoltaicznego do samodzielnej produkcji prądu. Taki kompleksowy system (fotowoltaika + pompa ciepła) pozwoli nam uniezależnić się od dostawcy prądu i wzrostów cen za energię elektryczną. 

Koszt pompy ciepła a wsparcie finansowe 

Obecnie, zakup pomp ciepła wspierany jest różnymi programami dofinansowania, w tym „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze” oraz „Stop Smog”. Dodatkowo, zakup pompy ciepła można odliczyć od podatku PIT w ramach tzw. ulgi termoizolacyjnej. Odliczeniu podlegają także usługi świadczone w zakresie zakupu i montażu pompy ciepła, w tym audyt energetyczny, przygotowanie dokumentacji oraz instalacja. 

Warto podkreślić, że poniesione koszty inwestycyjne szybko zwracają się podczas eksploatacji pompy ciepła.  

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%