Zamknij

Kotły gazowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

08.36, 08.08.2022 materiał partnera

Obecnie wybór systemu ogrzewania domu nie należy do najłatwiejszych. Wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami – jaki piec będzie najlepszy? Co opłaci się najbardziej? Jeżeli masz możliwość podłączenia się do sieci gazowej lub zainstalowanego zbiornika na gaz płynny LPG, rozważ kocioł gazowy. Poznaj zalety tego rozwiązania i przekonaj się, że jest ono odpowiednie także dla Ciebie.

Ekologicznie i zgodnie z przepisami

Nie jest tajemnicą, że od kilku lat toczymy zaciekłą walkę o ocalenie naszej planety i zredukowanie najpoważniejszych problemów, z jakimi się ona boryka. Jednym z nich jest globalne ocieplenie klimatu, innym rosnące stężenie szkodliwych gazów w powietrzu. Jednym z elementów tej walki jest oczywiście rezygnacja ze starych, nieekonomicznych pieców na węgiel i zastąpienie ich nowoczesnymi kotłami gazowymi.

To jedna z najpopularniejszych opcji, która uchodzi za ekologiczną oraz wydajną i, co najważniejsze, jest zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami WT 2021. Dotyczą one m.in. zdefiniowania maksymalnego rocznego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, uwzględniając przy tym wentylację, chłodzenie, oświetlenie, przygotowanie c.w.u. Nowoczesny piec gazowy to jeden z elementów instalacji pozwalający na uzyskanie pożądanego wskaźnika EP (maksymalnie 70 kWh/m2).

Wygodna i automatyczna obsługa

Właściciele pieców na pellet, drewno czy węgiel z ulgą mówią o tym, jak zmiana na kocioł gazowy poprawiła komfort ich życia. Wyobraź sobie wygodne sterowanie urządzeniem w sposób zdalny, za pomocą panelu lub aplikacji. Możliwość precyzyjnego ustawiania temperatury, do jakiej piec ma nagrzać wnętrza i wyłączyć się, po osiągnieciu pożądanej wartości. Sprawność urządzenia można jeszcze zwiększyć, decydując się np. na połączenie z instalacją niskotemperaturową.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Warto dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy funkcjonują programy dofinansowujące proces wymiany pieców starego typu na nowe. Np. kotły gazowe w Bielsku-Białej można uzyskać w znacznie niższej cenie niż standardowo za sprawą uczestnictwa w programie termomodernizacyjnym.

Inwestycja w nowoczesny kocioł gazowy czy kondensacyjny jest opłacalna w długofalowej perspektywie. Niedługo budujący nowe domy czy zamieszkujące starsze budynki nie będą mieli wyboru i zostaną zmuszeni do dopasowania swoich obiektów do panujących warunków czy norm emisyjnych.

Czy warto zakładać instalacje gazowe w domach?

Instalacje gazowe są popularnym sposobem na ogrzewanie polskich domów. Niestety w ostatnich miesiącach pojawiają się wątpliwości na temat tego, czy to źródło ciepła jest przyszłościowe i opłacalne w dłuższej perspektywie. Chodzi przede wszystkim o dostępność surowca i jego cenę. Odpowiadamy na te pytania, rozwiewając największe wątpliwości inwestorów.

Dostęp do sieci gazowej

Zanim w ogóle zaczniesz rozważać ogrzewanie gazowe w swoim domu, ustal, czy w okolicy biegnie sieć gazowa. Jej brak nie przekreśla szansy na podłączenie do sieci, choć oczywiście wiąże się z większymi kosztami i skomplikowanymi formalnościami. Zawsze jeszcze pozostaje opcja uzbrojenia parceli w zbiornik na płynny gaz LPG i czerpanie z niego na potrzeby ogrzewania budynku.

Bezpieczeństwo instalacji gazowych

Na pewno rodzi się też pytanie o bezpieczeństwo instalacji gazowych. Co do tego nie ma wątpliwości – prace instalacyjne muszą zostać wykonane przez fachowców ze stosownymi uprawnieniami. Istotne są też późniejsze kontrole i konserwacje kotła oraz elementów przyłączeniowych, koncentrujące się np. na braku rozszczelnień.

Wysoka sprawność grzewcza

Istotne dla każdego właściciela domu jest to, czy ogrzewanie gazowe faktycznie pomoże wykreować i utrzymać temperatury na pożądanym poziomie. Dobra wiadomość jest taka, że nowoczesne systemy można nawet zaprogramować, aby automatycznie konfigurowały ustawienia np. do warunków pogodowych na zewnątrz. Wygoda sterowania i możliwość bardzo precyzyjnego kontrolowania wyników sprawia, że dokładnie wiesz, ile gazu zużywasz, więc kwoty do zapłaty na rachunkach nie będą dla Ciebie żadnym zaskoczeniem.

Popularność instalacji gazowych

Instalacje gazowe w Bielsku-Białej cieszą się nadal dużą popularnością. Wiele osób zdecydowało się skorzystać z lokalnych i rządowych programów dofinansowania i wymieniło stare piece węglowe na nowoczesne kotły gazowe. Dzisiaj oczywiście systemy są jeszcze bardziej energooszczędne i wydajne, dlatego w razie chęci modernizacji ogrzewania w swoim domu warto je rozważyć.

Ogrzewanie gazowe dzisiaj

Częściowe uzależnienie od zagranicznych dostawców, ale też krajowe regulacje i ograniczenia w dostępie do gazu ziemnego sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad sensem inwestowania w kocioł gazowy czy kondensacyjny. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że po niedawnych perturbacjach wszystko wróci do równowagi, a ogrzewanie domów błękitnym paliwem znów będzie stabilne i opłacalne.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%