Zamknij

Szkoła, biuro i wiele więcej – tablice interaktywne poprawiają wydajność pracy i nauki?

12:37, 25.07.2022 | materiał partnera

Bardzo szybki i nieustannie trwający rozwój technologii sprawia, że spora część znanych nam rozwiązań z pracy i życia codziennego powoli odchodzi do lamusa. Zastępują jednak je nowe, szybsze, łatwiejsze i o wiele bardziej efektywne. Chociaż bardzo często długo bronimy się przed korzystaniem z nich, koniec końców i tak dochodzi do tego, że decydujemy się na zakup. Przewidywanie okazują się jednoznaczne, gdyż aż 40% przedmiotów, których używali nasi rodzice i dziadkowie, nie są już tak funkcjonalne i przydatne, jak kiedyś. Większość została skutecznie zastąpiona nowymi technologiami. Co więcej, z bardzo dużym powodzeniem. Kolejne pokolenia mogą spodziewać się jeszcze większego tempa zmian pod tym względem, dlatego właśnie warto śledzić najnowsze zdobycze technologiczne.

Każdy zna i każdy miał styczność z klasycznymi tablicami kredowymi. Szczególnie popularne są one w szkołach, na których to właśnie uczniowie rozwiązują zadania zlecone im przez nauczycieli. Warto jednak wiedzieć, że czasy się bardzo zmieniły i dziś o wiele trudniej jest skupić uwagę dzieci na statycznych obrazach i nudnych zadaniach. Tablice interaktywne są w stanie odmienić tę tendencje i sprawić, że dziecko będzie w stanie znacznie bardziej zainteresować się lekcją, więcej zapamiętać oraz przyswoić sobie realizowany w szkole program. Oczywiście tablica interaktywny sprawdzi się nie tylko w szkole, ponieważ możemy również oczekiwać od niej, że będzie bardzo przydatna podczas pracy w biurze, a szczególnie przy zespołowych projektach, kiedy to konieczne jest prezentowanie różnych zestawień, raportów oraz analiz.

Tablice interaktywne w placówkach edukacyjnych

Szkoła, uczelnia i inne placówki edukacyjne doskonale nadają się do tego, aby wykorzystywać w nich tablice interaktywne. Wystarczy tylko spojrzeć na to, na co większość swojego czasu poświęcają młodzi ludzi. Spora ich część korzysta ze smartfonów, komputerów, a w domu grają w gry wideo. Tablice kredowe i treści na nich rozpisywane okazują się dla nich zbyt nudne i ciężko jest zachować pełne skupienie w sytuacji, kiedy pod ręką są znacznie ciekawsze urządzenia.

Tablice interaktywne mogą jednak sprawić, że uczeń mocniej zainteresuje się lekcją i przerabianym materiałem. Nauczyciel, który jest zaangażowany w swoją pracę, będzie mógł wykorzystać możliwości tej technologii do tego, aby w znacznie atrakcyjniejszy sposób przekazywać wiedzą. Mowa tutaj o specjalnych grach edukacyjnych, animacjach, a także możliwości pisania i rysowania, za pomocą specjalnych pisaków. Co więcej, tablice interaktywne umożliwiają też prezentowanie treści multimedialnych tzn. filmów, zdjęć i grafik. Tym samym, standardowe podręczniki nie będą już kluczowym źródłem wiedzy uczniów. Nie można zapominać jednak, że system nauczania cały powinien ewoluować, zmieniać się wraz z potrzebami uczniów, a także rynku pracy i życia codziennego. Niektóre techniki nauczania nie sprawdzają się dziś, chociaż przed laty były skuteczne. Świadomość nauczycieli odnośnie tego trendu powinna sprawić, że tablice interaktywne będą stawać się pierwszym wyborem dla wyposażenia sal lekcyjnych w szkołach i na uczelniach.

Tablice interaktywne w biurach, urzędach i w innych organizacjach

Przywykliśmy już do pracy pod dużą presją czasu, ale też do działań i realizacji projektów grupowych. Wykorzystujemy projektory, na których wyświetlamy przeróżne treści, które prezentujemy naszym współpracownikom, analizujemy i podejmujemy decyzje. Tablica interaktywna w biurze to jednak wyższy poziom wykorzystania naszych możliwości kreatywnego myślenia i pracy zespołowej. Urządzenie pozwala bowiem nie tylko wyświetlać, ale też zapisywać różne informacje, rysować wykresy i inne szkice oraz pomysły. Zmieniamy się zatem z biernych odbiorców informacji, w aktywnych twórców i osoby, które mają większe możliwości. Właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie wyzwolić w sobie większe pokłady kreatywności i wprowadzić więcej możliwości pod kątem rozwiązywania różnych problemów.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%