Zamknij

Jak wygląda anemia u niemowlaka? - przyczyny, objawy, leczenie niedokrwistości

09:46, 22.07.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:17, 14.07.2023
pixabay pixabay

Do jednych z najczęstszych problemów zdrowotnych noworodków należy niedokrwistość zwana anemią. Przyczyn jej występowania może być wiele, co jednak najważniejsze podjęcie leczenia na jak najwcześniejszym etapie jest bardzo istotne. Po czym jednak poznać anemię u niemowlaka? Czy jej objawy są podobne do tej pojawiającej się u osób dorosłych?  

Anemia przyczyny - skąd wynika niedokrwistość? 

Za jedną z najczęstszych przyczyn niedokrwistości u noworodka uważany jest niedobór żelaza. Zanim jednak skupimy się na najczęstszych powodach niedoboru tego pierwiastka w organizmie maluszka, prześledźmy w pierwszej kolejności źródło jego występowania u dziecka.  

Każdy noworodek po przyjściu na świat w swoim organizmie posiada zapas żelaza. Pierwiastek ten zostaje przekazany przez matkę dziecka w ostatnim trymestrze ciąży. Kiedy jednak mamy do czynienia z wcześniakiem stężenie  żelaza będzie znacznie mniejsze niż u dziecka urodzonego w terminie. Wynika to z prostego faktu, jego organizm nie miał czasu na zgromadzenie większych zasobów żelaza. Dzieci urodzone w 40 tygodniu ciąży i karmione piersią rzadko borykają się z niedokrwistością. Jednak nie tylko wcześniaki są narażone na występowanie anemii. O pozostałych przyczynach niedokrwistości możesz przeczytać w artykule: https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/anemia-u-niemowlat-objawy-diagnostyka-skutki-leczenie/.  

Anemia objawy - jak rozpoznać?  

Niedokrwistość nie oznacza wyłącznie zmiany w wyglądzie malca, choć to one najczęściej są powodem do niepokoju rodziców. Należy jednak pamiętać, że anemia w tak wczesnym wieku może doprowadzić do trwałych, negatywnych zmian w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. W konsekwencji nieleczona anemia oznacza opóźnienia rozwoju psychomotorycznego, a także upośledzenia funkcjonowania mózgu.  

Anemia u noworodków zwykle rozpoznawana jest podczas niezbędnych wizyt kontrolnych. Dla rodziców niepokojącymi sygnałami powinno być: 

  • przyspieszone bicie serca,  
  • nadmierna senność,  
  • pogorszenie apetytu,  
  • częste infekcje, 
  • bladość skóry i błon śluzowych w jamie ustnej,  
  • zaburzenia przyrostu wagi.  

Warto mieć na uwadze, że wszystkie powyższe objawy nie pojawią się u jednego dziecka. Już pojedyncze sygnały powinny być dla nas niepokojące.  

Anemia - leczenie   

U wcześniaków znacznie szybciej diagnozowana jest niedokrwistość. Już sam fakt narodzin przed terminem jest bodźcem do przeprowadzenia odpowiednich badań pod kątem anemii. Wówczas lekarz zaleca stosowanie odpowiednich suplementów z żelazem. Przy podawaniu żelaza niezbędne będzie także uzupełnianie go o witaminę C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka.  

U starszych dzieci, które spożywają pokarm stały znacznie trudniej o anemię. Nie oznacza to jednak, że nie występuje ona wcale. Mniejsze występowanie wynika z bardziej urozmaiconej diety, która umożliwia zapobieganie niedokrwistości. U starszych maluchów również prościej o wyleczenie - należy wówczas wprowadzić pokarmy bogate w żelazo. Jeśli jednak lekarz przepisał dziecku suplementy z żelazem, jadłospis dodatkowo bogaty w większą ilość tego pierwiastka należy koniecznie skonsultować ze specjalistą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%