Zamknij

Ochrona ppoż. w branży przemysłowej - wymagania i zabezpieczenia, których nie możesz pominąć

09:40, 22.07.2022 | materiał partnera

Przepisy Prawa budowlanego jasno określają zasady zabezpieczenia wszelkiego rodzaju obiektów - w tym również obiektów przemysłowych czy hal produkcyjnych. Odpowiednie zabezpieczenia ppoż. oraz zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji dla pracowników odpowiada za zmniejszenie liczby groźnych pożarów, których ryzyko wystąpienia w obiektach przemysłowych jest szczególnie wysokie. Zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń konstrukcyjno-budowlanych to podstawowy, jednak nie jedyny krok do stworzenia bezpiecznych warunków pracy. O dodatkowych systemach przeciwpożarowych dowiesz się z tego artykułu.  

Jak dopasować zabezpieczenia ppoż. do branży przemysłowej? 

Najważniejszym krokiem do stworzenia zabezpieczenia ppoż. na najwyższym poziomie jest dopasowanie odpowiedniego systemu do specyfikacji danej branży. Poszczególne zakłady przemysłowe mogą bowiem diametralnie się od siebie różnić. W niektórych ryzyko wystąpienia zagrożenia pożarowego może być znacząco podwyższone. Dotyczy to w szczególności zakładów, w których występują toksyczne substancje i opary np. w laboratoriach czy branży chemicznej.  Systemy przeciwpożarowe i urządzenia przeciwpożarowe powinny być również dopasowane do charakterystyki składowanych towarów oraz materiałów wykorzystywanych w produkcji. Są to podstawowe czynniki brane pod uwagę przy tworzeniu zabezpieczenia ppoż. 

By mnie pewność, że zakład przemysłowy jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich pracowników, warto skorzystać z pomocy firmy oferującej usługi przeciwpożarowe, która zajmie się wprowadzaniem rozwiązań ppoż. na każdym etapie. Liczy się bowiem nie tylko odpowiedni sprzęt gaśniczy, ale przede wszystkim profesjonalny projekt instalacji ppoż. dostosowany do konstrukcji budynku i specyfikacji danej branży. Profesjonalne usługi z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla przemysłu od wielu lat świadczy firma AFFS

Wymagania dotyczące zabezpieczenia ppoż. obiektu przemysłowego i jego części są określane z uwzględnieniem: 

 • obciążenia ogniowego,  
 • przeznaczenia budynku,  
 • sposobu użytkowania obiektu, 
 • położenia względem innych budynków znajdujących się w pobliżu, 
 • wysokości obiektu i liczby kondygnacji,  
 • zagrożenia wybuchem.  

Zabezpieczenie ppoż. obiektu - podstawowe systemy  

Najczęściej spotykane systemy przeciwpożarowe w budynkach produkcyjnych to: 

 • ręczny system przeciwpożarowy obejmujący gaśnice i agregaty, a także zewnętrzną i wewnętrzną sieć hydrantową,  
 • automatyczny system przeciwpożarowy wykrywający i sygnalizujący pożar, w skład którego wchodzą m.in. czujki płomienia, dymu i ciepła,  
 • automatyczne urządzenia kontrolowania i gaszenia pożaru - m.in. instalacja zraszaczowa lub tryskaczowa. W przypadku pomieszczeń sterowania procesami technologicznymi stosowana jest instalacja wykorzystująca gaz gaśniczy,  
 • klapy dymowe.  

Odpowiedni system przeciwpożarowy jest niezwykle ważny dla ochrony zdrowia i życia pracowników zakładu i możliwości ich bezpiecznej ewakuacji. Niezależnie od tego, z jakim zakładem przemysłowym mamy do czynienia, ryzyko wystąpienia pożaru może dotyczyć każdego. To właśnie serwis ppoż. może pomóc w zastosowaniu odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, która zminimalizuje skutki pożarów lub nie doprowadzi do ich powstania.  

Serwis ppoż. - czy warto skorzystać z usług firmy? 

Stworzenie odpowiednich zabezpieczeń ppoż., które zapewnią bezpieczeństwo obiektom, a przede wszystkim osobom w nich pracującym nie należy do najprostszych zadań. By mieć pewność, że wykorzystane systemy ppoż. są zgodne z obowiązującymi przepisami i normami, warto skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w rozwiązaniach przeciwpożarowych.  

Wówczas w ręce specjalisty powierzamy m.in.: 

 • stworzenie projektu instalacji ppoż.,  
 • dobór odpowiednich maszyn, urządzeń i systemów,  
 • montaż i serwisowanie urządzeń.  

Upewniając się, że firma ta posiada odpowiednie kwalifikacje, mamy gwarancję, że nasz zakład przemysłowy jest w pełni bezpieczny, a w razie nieprzewidzianych zdarzeń, skutki pożaru zostaną ograniczone do minimum. Co najważniejsze, wszystkie rozwiązania ppoż. zostaną dopasowane do potrzeb naszej branży i konstrukcji budynku.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%