Zamknij

Audyt informatyczny – czym jest i jakie korzyści nie się za sobą jego wykonanie?

09:44, 21.07.2022 | materiał partnera

Decydując się na audyt swoich systemów informatycznych, możliwe staje się zaprojektowanie tego środowiska IT w swojej firmie, które spełnia swoją rolę i działa niezawodnie. Era cyfrowa sprawia, że każda instytucja musi bardziej dbać o bezpieczeństwo swojej sieci, poczty elektronicznej, strony internetowej, a zwłaszcza posiadanych danych. Audyt informatyczny to rozwiązanie nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale też dla tych małych, dzięki czemu możliwe zabezpieczenie systemów oraz zwiększenie efektywności pracy.

Waga oraz definicja audytu informatycznego

Audyt informatyczny to analiza oraz ocena tego, w jaki sposób działają systemy informatyczne w konkretnej firmie lub organizacji. Celem jest weryfikacja, czy dany system efektywnie zabezpiecza dane, pozwala na uzyskanie informacji, a także czy jego działanie spełnia oczekiwania i cele operacyjne oraz kontrolne. Ocenie poddawana jest także użyteczność i niezawodność informatycznych rozwiązań, a także ich bezpieczeństwo, wiarygodność, czy też wydajność i zgodność z normami technicznymi.

To co sprawiło, że pojawiły się audyty informatyczne był rozwój systemów, ale też samych struktur w organizacjach. Już w latach 60. ubiegłego wieku pojawił się pomysł na wykonywanie takich analiz, kiedy do spore organizacje zaczęły mieć problemy z zarządzaniem oraz kontrolą zasobów i technologii informatycznej. Trudności pojawiały się też przy przekazywaniu prawdziwych informacji. Dziś to już nowoczesne narzędzie, które nie tylko pełni informatyczną i kontrolną funkcję, ale też niejednokrotnie pozwala na osiągnie firmowych celów biznesowych. Audyt informatyczny skupia się na analizie ryzyka, a koncentruje się też na jego minimalizacji.

Audyt informatyczny i jego największe zalety

Pełna wiedza o stanie systemów informatycznych w firmie jest bardzo ważna, natomiast istnieje jeszcze kilka istotnych aspektów, jak np. kontrola zasobów. Daje to dostęp do informacji na temat sprzętowych zasobów, oprogramowania i bezpieczeństwa. Umożliwia nadzorowanie i zabezpieczenie osobowych danych i informacji o firmie, kontrahentach i klientach. Optymalizacja kosztów. Można zapobiec wielu awariom sprzętowym i oprogramowania, a to tańsze niż naprawa. Oszczędność widoczna jest też przy redukcji kosztów na zbędne programy, licencje oraz urządzenia. Koniec końców, audyt informatyczny pomaga też zbadać ryzyko i opracować plan, dzięki któremu będziemy wstanie wdrożyć odpowiednie działania podczas kryzysowych sytuacji.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%