Zamknij

Jakie ogrzewanie do nowoczesnego domu jednorodzinnego?

08:04, 15.06.2022 | Materiał przy współpracy z MGProjekt

Wiele osób zastanawia się, jakie ogrzewanie do nowoczesnego domu jednorodzinnego wybrać. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najpopularniejszymi sposobami ogrzewania na terenie naszego kraju. Jeśli zależy nam na niskich rachunkach za ogrzewanie domu decyzję co do sposobu ogrzewania budynku należy podjąć jeszcze przed budową. Warto porozmawiać na ten temat z architektem, ponieważ niekoniecznie każdy projekt domu energooszczędnego musi być drogi w budowie.

Ogrzewanie paliwem stałym

Wśród różnych sposobów ogrzewania można wskazać ogrzewanie paliwem stałym, które cieszy się bardzo dużą popularnością na terenie kraju, głównie ze względu na dość niskie koszty. Paliwa stałe, które można w tym przypadku wykorzystywać, to między innymi ekogroszek, pelet, a także węgiel. Są tanie i łatwo dostępne, a cały proces ogrzewania realizowany jest w sposób automatyczny. Jednak ogrzewanie paliwami stałymi wiąże się z dość wysokimi kosztami początkowej inwestycji, a także nie ma pozytywnego wpływu na środowisko naturalne, co jest tak istotne w obecnych czasach.

Ogrzewanie gazowe

Kolejnym rodzajem ogrzewania, które w obecnych czasach bardzo często jest stosowane w nowoczesnych domach, jest ogrzewanie gazowe. Koszty ogrzewania gazowego są nieco wyższe niż w przypadku paliw stałych, jednak ceny takiego rozwiązania nie są wygórowane. Ogrzewanie gazem jest przede wszystkim bardzo wygodne oraz uznawane za bezobsługowe. Spalanie gazu jest ekologiczne, dlatego nie ma tak negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego, jak inne sposoby ogrzewania. Jednak ogrzewanie gazowe nie jest dostępne wszędzie, a początkowe koszty inwestycji, takie jak zakup kotła oraz podłączenie do sieci, mogą być dość wysokie.

Ogrzewanie olejowe

Ogrzewanie olejowe to kolejny rodzaj ogrzewania, który może być zastosowany w domu jednorodzinnym. Ogrzewanie tego rodzaju jest dość dobrą alternatywą dla gazu, jeśli klient z jakichś przyczyn nie może się na niego zdecydować. Paliwo w tym przypadku jest łatwo dostępne, jednak jego cena nie jest najniższa. Oprócz tego istnieje konieczność przystosowania odpowiedniego pomieszczenia na kotłownie, gdzie będzie się znajdował piec. Ogrzewanie olejowe na pewno ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż ogrzewanie paliwami stałymi, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru optymalnego sposobu ogrzewania.

Ogrzewanie elektryczne

Rozważając wybór poszczególnych rodzajów ogrzewania w budynkach jednorodzinnych można zdecydować się również na ogrzewanie elektryczne, które ma szereg zalet. Przede wszystkim jest ono wygodne oraz uznawane za w pełni bezobsługowe, ponieważ możliwe jest zastosowanie dodatkowego sterowania radiowego. Oprócz tego jest to rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ emisja spalin jest w dużej mierze wyeliminowana. Jednak ogrzewanie elektryczne można uznać za dość drogi sposób ogrzewania domu jednorodzinnego, dlatego w obecnych czasach tak niewiele osób się na nie decyduje. Ekologicznym sposobem ogrzewania bez wątpienia jest fotowoltaika. W rozwiązaniu tym wykorzystywana jest energia pochodząca z promieniowania słonecznego, dlatego również można je uznać za bardzo energooszczędne. Fotowoltaika jest bezobsługowa, a podczas korzystania z tego systemu nie są wydzielane żadne spaliny, które mają niekorzystny wpływ na środowisko. Nie jest również generowany dodatkowy hałas, który może przeszkadzać mieszkańcom. Jednak koszty inwestycji są dość wysokie, a sama instalacja traci na wydajności wraz z upływem lat.

Ogrzewanie pompą ciepła

Bardzo ekologicznym sposobem ogrzewania obiektów mieszkalnych z całą pewnością jest zastosowanie pompy ciepła. Działanie pompy ciepła oparte jest na odnawialnych źródłach energii, dlatego koszty eksploatacji takiego systemu nie są wysokie. Wysoka może być jedynie opłata za inwestycję. Ogrzewanie pompą ciepła jest bezobsługowe i nie powoduje emisji spalin. Jest określane także za bardzo energooszczędne, co można uznać za jego zdecydowaną zaletę. Jednak może generować nadmierną ilość hałasu, który może przeszkadzać niektórym mieszkańcom.

Co się najbardziej opłaca?

W obecnych czasach podczas wyboru optymalnego sposobu ogrzewania powinno się sprawdzić, który z nich jest najbardziej opłacalny. W przypadku nowoczesnych domów jednorodzinnych doskonale sprawdzą się systemy z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompa ciepła lub fotowoltaika. Codzienne koszty korzystania z nich są dość niskie. Wybrane ogrzewanie nie powinno mieć również negatywnego wpływu na środowisko naturalne, co warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Możliwe jest połączenie dwóch różnych sposobów ogrzewania w jednym domu, co spowoduje wzrost wydajności oraz niższe rachunki, ale sama inwestycja będzie sporo droższa.

(Materiał przy współpracy z MGProjekt)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%