Zamknij

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

11:52, 08.06.2022 | materiał partnera

Kupno mieszkania dla wielu z nas wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu oraz stresem, który towarzyszy wszystkim procesom. Największym i pierwszym dylematem jest podjęcie decyzji, czy chcemy kupić nieruchomość z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Dodatkową kwestią jest wybór metrażu, lokalizacji oraz finansowania zakupu. Nie każdego stać na zakup mieszkania za gotówkę, dlatego większość osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jak zatem zaplanować ten czas, aby wspominać go później z radością?

Jak wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego?

Pierwszym aspektem, który jest zawsze istotny dla kupującego, jest lokalizacja nieruchomości. Położenie przekłada się jednak an wartość zakupu oraz jego atrakcyjność, dlatego mieszkania dobrze skomunikowane lub położone w pobliżu centrum, mogą kosztować więcej, niż te na obrzeżach miasta. Pamiętajmy jednak, że jest to decyzja, która będzie miała długoterminowy wpływ na nasze życie, dlatego oszczędzanie na niej nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Kolejnym elementem branym pod uwagę jest infrastruktura, która otacza nasze osiedle. Sklepy, parki, place zabaw czy przedszkola, to dzisiaj konieczność. Mieszkańcy próbują jak najbardziej ułatwić sobie życie, szczególnie ci, którzy posiadają dzieci. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup w konkretnej inwestycji, powinniśmy sprawdzić dewelopera, który odpowiada za jej powstanie. Wówczas unikniemy ewentualnych rozczarowań czy problemów z oddaniem przestrzeni.

Wybierając mieszkanie, musimy również wiedzieć, na jaki koszt możemy sobie pozwolić. Warto pamiętać, że cena za metr kwadratowy mieszkania nie będzie jedynym wydatkiem, jaki nas czeka. Musimy to mieszkanie również wykończyć i umeblować według własnych upodobań. Więcej informacji na temat tego jak powinna wyglądać odpowiednio wykonana inwestycja deweloperska, można znaleźć na stronie internetowej https://republikawnetrz.pl/mieszkania-i-apartamenty-w-sprzedazy/osiedle-laguna/.

Jakie informacje o deweloperze warto sprawdzić?

Pierwszą z ważnych informacji o deweloperze jest to, czy posiada on prawo do gruntu, na którym powstaje budowa i czy posiada do niej niezbędne pozwolenia. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić, czy jego firma nie jest w stanie upadłości albo likwidacji. Takich informacji możemy szukać w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz Polskim Związku Firm Deweloperskich. Nie zaszkodzi nam również poczytać opinii, które znajdziemy w Internecie. Wypowiadają się tam osoby, które już miały okazję kupić nieruchomość od tego samego sprzedawcy, dlatego mogą być cennym źródłem informacji.

Skąd wziąć informacje dotyczące nieruchomości?

Najbardziej aktualna wiedza dotycząca nieruchomości zawarta jest przede wszystkim w raportach. Są one tworzone po to, abyśmy mogli poznać ceny, popularne lokalizacje, czy najczęściej wybierane metraże. Warto również śledzić portale nieruchomościowe, na których możemy porównać poszczególne inwestycje i wybrać najbardziej sprostającą naszym oczekiwaniom. Kupno mieszkania to zazwyczaj decyzja na długie lata, dlatego warto podejmować ją z rozwagą i przemyśleć wszystkie wady i zalety transakcji.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%