Zamknij

Czym jest pranie wodne na wielką skalę?

00:00, 19.12.2021 | materiały partnera

Zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi coraz częściej oddają brudne kołdry lub bielizny pościelowe do profesjonalnych pralni. W przypadku pojedynczych odzieży udamy się do punktu prania chemicznego, a wielokilogramowe wsady pralnicze to już zadanie dla przedsiębiorstw typu przemysłowego. W każdym z wymienionych typów pralni możemy skorzystać z usługi, którą jest pranie wodne. Na czym ono polega?

Pranie wodne – co to jest?

Pranie wodne znamy z warunków domowych. Jest to taka forma oczyszczania materiałów, w której czynny udział bierze woda. Jak dobrze wiemy, pranie tego typu wymaga odpowiednich detergentów piorących oraz możliwości kilkukrotnego zamaczania tkanin w wodnej mieszance. W dawnych czasach robiło się to ręcznie w misce lub w wannie. Obecnie najczęściej korzystamy z pralek – ale są one skuteczne tylko w przypadku niewielkich (max. 7/8-kilogramowych) wsadów pralniczych. Niejednokrotnie spotkaliśmy się tu pewnie jednak z sytuacją, w której mimo najszczerszych chęci, wybrania najlepszego proszku i programu dedykowanego konkretnej tkaninie – na ubraniach pozostały plamy lub, co gorsza, materiał został zaciągnięty w wyniku zbyt szybkich ruchów wirujących. Jak to się dzieje, że w profesjonalnych pralniach zawsze otrzymujemy olśniewająco czyste tekstylia?

Pralnia Żory

Profesjonalne pralnie potrzebują zupełnie innego sprzętu, niż używany jest w naszych domach. Maszyny najczęściej spotykane w tej branży to pralnico-wirówki. Chociaż wyglądem nieco przypominają domowe odpowiedniki, to ich możliwości są absolutnie przemysłowe. Po pierwsze, bęben pralniczy jest w stanie pomieścić nie 7 kilogramów wsadu pralniczego, ale nawet 100 kg! Z tej różnicy muszą też wynikać inne rozwiązania technologiczne, zastosowane w pralnico-wirówkach. Urządzenia te powinny charakteryzować się ogromną wytrzymałością, by udźwignąć i poruszyć tak ciężkie wsady pralnicze. Ponadto, zastosowane w nich programy prania muszą być o wiele dokładniejsze i bardziej precyzyjne, by z siłą czyszczenia dotrzeć do każdego pranego ręcznika czy pościeli. Nie ma tu więc ogólnego programu „bawełna”. Są za to dokładne wartości temperatury, a także objętości wody i detergentu, dopasowane do rodzaju pranych tkanin oraz ich wagi. Precyzja jest tu podstawą do sukcesu!

Pranie wodne – dla jakich tkanin?

Pranie wodne, które wykonywane jest w profesjonalnych pralnico-wirówkach, przeznaczone jest dla praktycznie wszystkich rodzajów tkanin. Ze względu na możliwość precyzyjnej regulacji, dostępne są w urządzeniach temperatury podgrzewania wody, które będą skuteczne, a jednocześnie nie zniszczą delikatnego materiału. Choć pranie wodne daje najlepsze rezultaty na tkaninach z włókien naturalnych, to tekstylia ze sztucznej przędzy też zyskają dobry efekt czyszczenia. Na pewno będzie to proces wygodniejszy i korzystniejszy niż zastosowanie metod ręcznych lub skorzystanie z domowej pralki.

Podsumowanie

Pranie wodne w pralnico-wirówkach jest najskuteczniejszą i najszybszą metodą prania materiałów naturalnych i sztucznych. Z tego względu liczne instytucje (takie jak szpitale, hotele czy restauracje) tak chętnie korzystają z usług pralni przemysłowych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%