Zamknij

Niski sezon we Francji, czyli gdzie pojechać do Francji a wiosnę?

10:26, 19.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:26, 19.02.2024
pixabay pixabay

Wiosna to idealny czas na odkrywanie uroków Francji, a szczególnie jej serca – Paryża. Wyobraźcie sobie spacery po rozkwitających bulwarach, odwiedziny w światowej klasy muzeach bez tłumów turystów, a także ciepłe wieczory spędzone w urokliwych kawiarniach. Wiosna w Paryżu to także czas, gdy słynne zabytki jak Wieża Eiffla czy Luwr prezentują się w pełnej krasie, otoczone wiosennym blaskiem i rodzącą się do życia naturą.

Zaplanujcie swoją wycieczkę z nami i odkryjcie najpiękniejsze zakątki Francji. Od romantycznego Paryża, przez majestatyczny Wersal, aż po tajemniczy Mont-Saint-Michel. Każde z tych miejsc ma swoją unikalną historię i atmosferę, która zachwyci każdego podróżnika.

Wieża Eiffla, Paryż

Ta stalowa dama jest czymś więcej niż tylko konstrukcją. Kiedyś mieszkańcy Paryża narzekali, że szpeci miasto, a teraz? Nie do pomyślenia, by Paryż mógł istnieć bez niej. Wznosi się na 324 metry z anteną, będąc kiedyś najwyższym budynkiem świata. Sporo w tym zasługi inżyniera Gustave’a Eiffela, który zresztą wymyślił też podwiązki do pończoch - ciekawostka!

A teraz najlepsze – wjazd na szczyt. Możecie wybrać, czy windą, czy po schodach, ale pamiętajcie o kupnie biletów online, żeby uniknąć kolejek. Na kilku poziomach czekają na Was lunety i bar/restauracja. Ale za jedzenie zapłacicie tam jeszcze więcej, niż u stóp wieży. Z góry widok jest magiczny, a przy dobrej pogodzie sięga aż 65 km. Miejcie też na względzie, że przy mocnych wiatrach wieża może się delikatnie kołysać.

Co ciekawe, Wieża Eiffla miała być rozebrana po 20 latach, ale uratowało ją radio, dzięki umieszczeniu na niej anten. Co 7 lat jest ona malowana na nowo, żeby zapobiec rdzewieniu, zużywając 60 ton farby. 

Muzeum Luwr, Paryż

Następnie Luwr. Ten kolos jest jak skarbiec światowej sztuki. Znajdziecie tu ponad 7500 obrazów, w tym słynną Mona Lisę, chroniona kuloodpornym szkłem i własnymi ochroniarzami. A dokładniej jej replikę. Być może przez fakt, że została kiedyś skradziona i wróciła do Luwru po dwóch latach, Inne arcydzieła to „Koronacja Napoleona” Davida i „Tratwa Meduzy” Géricaulta.

A teraz praktyki. Jeśli chcecie uniknąć stania w długich kolejkach, kupcie bilety online. Muzeum jest otwarte codziennie, oprócz wtorków, a wstęp dla młodzieży i dzieci do 18 lat jest bezpłatny. Jeśli lubicie tajemnice, Luwr ma podziemny labirynt korytarzy i tuneli, dostępny tylko dla pracowników. To prawdziwa podróż do świata sztuki, więc warto się przygotować na długi spacer po salach pełnych arcydzieł. Zresztą ten wątek przedstawiono w filmie Kod da Vinci, więc musi być w tym coś z prawdy.

Wersal, Paryż

Kolejny przystanek w naszej wiosennej podróży po Francji to Wersal – symbol przepychu i francuskiego baroku. Tutaj, w XVII wieku, Ludwik XIV, znany jako Król Słońce, zdecydował się na przekształcenie niewielkiego pałacu myśliwskiego w monumentalną rezydencję królewską, która miała olśniewać wszystkich gości.

Wersal to nie tylko sam pałac, ale również przepiękne ogrody, zaprojektowane przez Andre Le Notre. Zajmują one powierzchnię 95 hektarów i są mistrzowskim dziełem sztuki ogrodniczej w stylu francuskim. Możecie tu znaleźć fontannę Latony oraz słynną fontannę Apolla, sztuczne jeziora, sadzawki, a także geometrycznie ukształtowane krzewy i drzewa. To prawdziwy raj na ziemi!

Jeśli chodzi o sam pałac, to jego historia jest równie fascynująca. Pierwotnie była to rezydencja myśliwska, którą Ludwik XIV przerobił na jedną z najwspanialszych rezydencji w Europie. W ciągu około 20 lat, pałac w Wersalu został gruntownie przebudowany, stając się symbolem potęgi i przepychu francuskiej monarchii. To właśnie tutaj, w słynnej Sali Lustrzanej, Ludwik XIV organizował wystawne bale i uczty, przyciągając uwagę całego świata.

Zwiedzanie Wersalu to nie tylko podziwianie bogatych wnętrz, ale również spacer po ogrodach, które były i są obowiązkowym punktem dla zagranicznych władców i dygnitarzy, a obecnie także prezydentów Francji. Warto pamiętać, że cały teren jest ogromny, więc przygotujcie się na długi spacer, albo skorzystajcie z możliwości wypożyczenia rowerów.

Mont-Saint-Michel, Normandia

Kolejnym przystankiem w naszej wiosennej podróży jest Mont-Saint-Michel, zwany „Cudem Zachodu”. To niesamowite miejsce, gdzie gotycka benedyktyńska opactwo, poświęcona Archaniołowi Michałowi, góruje nad małą wioską. Mont-Saint-Michel jest usytuowany na skalistej wyspie w Normandii, która staje się odcięta od lądu podczas silnych przypływów, tworząc fascynujący widok.

Historia Mont-Saint-Michel jest równie imponująca jak jego architektura. Budowa opactwa trwała od XI do XVI wieku i jest to prawdziwy majstersztyk techniczny i artystyczny, dostosowany do unikalnych warunków naturalnych tego miejsca. Co ciekawe, opactwo, założone w 966 roku, powstało na miejscu poświęconym Archaniołowi Michałowi już od 708 roku.

Odwiedzając Mont-Saint-Michel, można podziwiać nie tylko opactwo, ale także liczne atrakcje, takie jak historyczne i kulturalne wycieczki, które pozwalają na bliskie doświadczenie tego miejsca. Są tu również fortyfikacje, które można zwiedzać, budując sobie pełny obraz historycznej i militarnej przeszłości wyspy.

Mont-Saint-Michel jest jednym z najważniejszych miejsc chrześcijańskiej cywilizacji średniowiecza i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to nie tylko symbol religijny, ale także miejsce o wyjątkowym znaczeniu kulturowym i historycznym. Warto odwiedzić opactwo wieczorem, aby zobaczyć je w pełnej krasie podczas specjalnych pokazów światła i dźwięku, które odbywają się latem.

Jak zwiedzać Francję wiosną?

Nie zapomnijcie, że najlepszym sposobem na zwiedzanie Francji jest autobus. Tego typu przewozy do Francji oferuje m.in. Sindbad. Wygodne i ekonomiczne podróżowanie autokarem pozwoli Wam cieszyć się każdą chwilą tej niesamowitej przygody, bez stresu związanego z planowaniem transportu. Francja czeka, by odkryć jej sekrety – dołączcie do nas w tej wspaniałej podróży!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%