Zamknij

Polscy Nobliści — kim byli?

artykuł sponsorowany + 00:00, 17.12.2022 Aktualizacja: 09:55, 18.07.2023
pixabay pixabay

Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie wiedzy, przyznawana przez Królewski Komitet Noblowski, który jest powołany przez parlament szwedzki. Nagrodę przyznaje się za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury oraz pokoju. Nagrody przyznaje się co roku, z wyjątkiem roku, w którym śmierć Alfreda Nobla uniemożliwiła ich wręczenie. Do tej pory nagrodę otrzymało ponad 900 osób. 

Świat nauki to jeden z Twoich ulubionych tematów i chcesz wiedzieć o nim niemal wszystko? Świetnie się składa, szykuj się na ogromną dawkę ciekawostek. Kliknij:  

https://kapitalne-firmy.pl/category/nauka/  

Za co można otrzymać nagrodę nobla? 

Nagroda Nobla może zostać przyznana za wybitne osiągnięcia w dziedzinach literatury, fizyki, chemii, medycyny (w tym fizjologii lub medycyny), pokoju i ekonomii. 

Wisława Szymborska 

Urodziła się 2 lipca 1923 roku w Bninie, województwie pomorskim, a zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Była związana z polskim pismem literackim „zeszyty literackie”. Wiersze Wisławy Szymborskiej często dotykały tematów śmierci oraz życia. Wykorzystywane były w wielu polskich filmach i serialach. m.in. w „rezerwacie na prezydenta”, „sami swoi”, „życiu na fali”, „kamieniu, który upadł z nieba”, „ojcu chrzestnym”. Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w 1996 roku w dziedzinie literatury "za poezję, która pobudza wyobraźnię i świadomość sprzeczności w życiu". 

Maria Skłodowska-Curie 

Maria Skłodowska Curie była polską i francuską fizyczką i chemiczką, która wraz z mężem Pierre'em Curie i Henriem Becquerelem odkryła radioaktywność. Maria Skłodowska-Curie odkryła dwie pierwiastki chemiczne — rad i polon. W 1898 roku udowodniła, że rad jest pierwiastkiem chemicznym, a następnie odkryła polon. Została również pierwszym człowiekiem i jedynym Polakiem, który zdobył dwie nagrody Nobla, a także pierwszą kobietą-profesorem na Uniwersytecie Sorbonie. 

Józef Oskar Rötbalt 

Józef Oskar Rötbalt to polski prawnik, przyjaciel i biograf Józefa Piłsudskiego. Józef Rotblat dostał Pokojową Nagrodę Nobla w roku 1995 "za wybitne dokonania w dziedzinie ochrony życia przed niebezpieczeństwami jądrowego wyścigu zbrojeń". W 1941 roku został zwerbowany do prac nad bombą atomową w ramach programu Tube Alloys, pracował w Los Alamos, a także w Wielkiej Brytanii. W 1945 roku został wyrzucony ze służby wojskowej, ponieważ wyrażał swoje obawy dotyczące użycia broni jądrowej. 

Władysław Stanisław Reymont 

Władysław Stanisław Reymont, polski pisarz, autor cyklu czterech powieści żywotnych, w 1931 r. otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, za „cztery powieści żywotne, które tworzą wybitną epopeję środowiska życia pracy w środkowej Europie”.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%