Zamknij

Które sprawy karne są ścigane z urzędu?

artykuł sponsorowany + 00:00, 13.07.2022 Aktualizacja: 12:05, 13.07.2022

Sprawy karne należą do najtrudniejszych do prowadzenia. Osoby, które dopuściły się przestępstw podlegających pod Kodeks Karny, są zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 25 lat lub dożywociem. Dotyczy to w szczególności przestępstw, które są ścigane z urzędu. Jakie sprawy prokuratura ściga bez wniosku pokrzywdzonego?

Ciężki uszczerbek na zdrowiu i zabójstwo

Dwa najbardziej znane przestępstwa, które prokuratura ściga z urzędu, to ciężki uszczerbek na zdrowiu i zabójstwo. W obu przypadkach oskarżony po ogłoszeniu wyroku skazującego może trafić do wiezienia na kilkanaście lat. Równie dobrze kara może polegać na dożywotnim pozbawieniu wolności, jeśli przestępca nie wykazał skruchy, a sędzia nie dopatrzył się żadnych okoliczności łagodzących. Zabójstwo i ciężki uszczerbek na zdrowiu są ścigane z urzędu ze względu na wysoką szkodliwość społeczną czynów. Przestępcy, którzy się ich dopuszczą, powinni ponieść dotkliwą karę. Kara jest wysoka, by odstraszać inne osoby od podobnych zachowań. Jeśli oskarżony potrzebuje obrońcy, może pomóc mu obrońca z urzędu lub samodzielnie wybrany adwokat karne Warszawa.

Kradzież z włamaniem

Kradzież z włamaniem to kolejne przestępstwo, które cechują się wysoką szkodliwością społeczną. Jest ścigane przez prokuraturę bez wniosku pokrzywdzonego wyłącznie na podstawie notatki z interwencji policyjnej. Prokuratura rozpoczyna postępowanie, nawet gdy pokrzywdzony jest temu przeciwny. Po przygotowaniu aktu oskarżenia sprawa trafia do sądu, który wydaje wyrok uniewinniający lub skazujący. Kradzież z włamaniem jest zagrożona karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Inne przestępstwa ścigane z urzędu

Adwokat, który przyjmuje sprawy karne w Warszawie, może bronić oskarżonych o popełnienie innych przestępstw ściganych z urzędu. Należą do nich również: znęcanie się, rozpijanie małoletnich, korupcja i kazirodztwo. Każdy z tych czynów zasługuje na szczególne potępienie, gdyż prowadzi zwykle do popełniania kolejnych przestępstw przez tego samego sprawcę lub jego ofiarę. Znęcanie się przyjmuje coraz brutalniejsze formy fizyczne i psychiczne. Korupcja uniemożliwia z kolei prawidłowe funkcjonowanie urzędów, przychodni lekarskich lub innych instytucji, co prowadzi do występowania patologii w różnych systemach. Rozpijanie małoletnich i kazirodztwo są natomiast przyczyną upośledzenia umysłowego oraz innych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Na szczególne potępienie zasługuje kazirodztwo, które prowadzi do występowania poważnych wad u dzieci narodzonych ze związków pomiędzy bliskimi krewnymi.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%