Zamknij

Do czego służy ścianka berlińska?

artykuł sponsorowany + 10:46, 12.07.2022 Aktualizacja: 10:12, 14.07.2023
pixabay pixabay

Ścianki berlińskie służą do tymczasowego zabezpieczania skarp i wykopów. Są użytkowane w sytuacjach, gdy konieczne jest stałe wzmocnienie ścian konkretnego wykopu. Ich wyróżnikiem jest to, że posiadają opinkę drewnianą, stalową lub metalową. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik montażowych każda ścianka berlińska spełnia swoją funkcję. Poprzez prawidłowe ustawienie umożliwia wykonanie wykopu.

Obudowa wykopu

Ścianka berlińska to pionowe słupki oraz opinki. Słupy są umieszczone poprzez wbicie kształtowników stalowych lub użycie ich w roli pali. Bardzo ważne jest to, że w przypadku ścianek berlińskich istnieją pewne ograniczenia związane z warunkami gruntowo-wodnymi. Zwykle są wykonywane powyżej poziomu wody z powodu ich nieszczelności. Niewątpliwie warto wspomnieć także o tym, że zabezpieczenia te są niebezpieczne pod względem lokalizacji w pobliżu budynków mieszkalnych ze względu na to, że się osuwają. Ta propozycja sprawdza się jednak idealnie w przypadku wykopów do trzech-czterech metrów głębokości. Przy użyciu tej formy zabezpieczenia terenu, warto wykonać również ściany zabezpieczające w postaci palisady.

Ciekawostką jest także fakt, że ścianki berlińskie są wykorzystywane podczas prowadzonych wykopalisk archeologicznych. Dzięki nowoczesnym technologiom nie ma wątpliwości, że spełni ona doskonale swoją funkcję, umożliwiając wykonanie niezbędnej konstrukcji.

Zalety i wady ścianki berlińskiej

Zadaniem ścianki berlińskiej jest postawienie jej w miejscu, w którym dochodzi do wykopu. Z tego powodu, że doły nie będą znajdowały się przez cały czas, a należy je ogrodzić, obudowa berlińska z powodu niskiego kosztu jej wykonania, sprawdza się znakomicie.

Dodatkową zaletą jest bardzo szybka możliwość jej postawienia oraz łatwość jej wykonania. Idealnie sprawdza się także w przypadku tymczasowego przedłużenia ściany szczelinowej.

Obudowa berlińska oprócz wymienionych atutów nie wystrzegła się także wad. Jest to przede wszystkim niemożność postawienia ścianki berlińskiej w bliskim otoczeniu pomieszczeń użytkowych z tego powodu, że może się obsuwać.

Obudowa berlińska ma też małą nośność pionową i nie znajduje zastosowania w gruntach, które się osypują lub są poniżej poziomu wody. W przypadku skorzystania z tej opcji koniecznie należy wykonać także oddzielną ścianę docelową. 

Wadą ścianki berlińskiej jest także to, że ta konstrukcja nie jest szczelna. Utrudnia to jej wykorzystanie poniżej lustra wody gruntowej.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%