Słysząc słowo o magnesie pierwszym skojarzeniem praktycznie każdej osoby jest przyciąganie. Nie ma w tym nic dziwnego. Przyciągać jak magnes mogą ludzie, ciekawe miejsca lub interesujące przedmioty. Jest to jednak sformułowanie, które chociaż powszechnie funkcjonuje w języku potocznym, nie ma wiele wspólnego z nauką. A jak to jest z tym prawdziwym magnesem? Czemu zawdzięcza swoje właściwości i na co oddziałuje?
Jak można się domyślić, magnes działa dzięki wytwarzaniu pola magnetycznego, które przyciąga do siebie przedmioty. Żeby to sprawdzić wystarczyć odwiedzić sklep z magnesami, złupić kilka sztuk i zacząć własne testy. Jeśli chce się osiągnąć większą moc przyciągania, należy stworzyć silniejsze pole magnetyczne, a to będzie możliwe tylko dzięki większemu i mocniejszemu magnesowi. W ten właśnie sposób możliwe jest osiągnięcie efektu, dzięki któremu magnes będzie mógł przyciągać przedmioty od siebie o wiele cięższe – nawet o kilkaset razy cięższe.
Co przyciąga magnes? Żeby odpowiedzieć na to pytanie na samym początku warto zacząć od przedstawienia kilku ważnych faktów naukowych, które ułatwią zrozumienie na jakiej podstawie działa magnes. Ciała fizyczne dzielimy na różne kategorie, jednak w tym kontekście istotną będzie klasyfikacja ze względu na posiadane właściwości magnetyczne. Wyróżniamy:
Ferromagnetyki to ciała fizyczne, które silnie przyciągają magnes. Wiedząc już, czym charakteryzuje się grupa ferromagnetyków, warto wyróżnić kilka, ich najbardziej znanych stopów. Są nimi przede wszystkim stopy żelaza i węgla, których używa się do produkcji elementów stalowych oraz różnych blach konstrukcyjnych. Następnie stopy żelaza i krzemu, będące niezbędnym elementem potrzebnym do wytwarzania blach elektrotechnicznych. A na samym końcu można wymienić również stopy żelaza i niklu oraz stopy żelaza i kobaltu. Ferromagnetyki, dzięki swoim niezwykłym właściwościom są bardzo często wykorzystywane do poszukiwań, gdyż z łatwością przyciągają wszystkie przedmioty, które zawierają w swoim składzie żelazo.
Magnes neodymowy jest magnesem stałym, który ma bardzo silną moc przyciągania, a rozdzielenie ze sobą dwóch magnesów neodymowych jest praktycznie niemożliwe, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi tylko siła własnych rąk.
Kolejną ciekawą kwestią, jest fakt, że magnesy neodymowe, ze względu na swoje właściwości, są w stanie przyciągać ciężkie i duże przedmioty, które niejednokrotnie są kilkukrotnie większe od nich samych, co sprawiło, że znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym.
Magnes neodymowy przede wszystkim przyciąga metale — w tym żelazo i stopy metali z jego domieszką. Jednak to nie wszystko, a możliwości magnesów neodymowych są znacznie lepsze i bardziej satysfakcjonujące. Ich szerokie zastosowanie jest możliwe dzięki temu, że przyciągają również stal, gadolin, nikiel, erb, kobalt oraz dysproz. Mają możliwość przyciągania bardzo masywnych przedmiotów oraz tych, które zawierają w sobie jedynie niewielką domieszkę wymienionych wyżej metali. To właśnie sprawia, że są tak popularne i chętnie używane w dziale gospodarki, jakim jest przemysł.
Niestety magnesy neodymowe nie są w stanie przyciągać wszystkich metali, nawet pomimo tak dobrych właściwości magnetycznych. Neodymy nie przyciągają brązu, aluminium, cyny, cynku, miedzi, mosiądzu i ołowiu. Oczywiście magnesy neodymowe będą nieskuteczne tylko w przypadku, jeśli metale zachowują czystość. Jeśli znajdzie się w nich chociaż najmniejsza domieszka żelaza jest bardzo duża szansa, że przyciągnie taki przedmiot. Należy jednak pamiętać, że w każdym przypadku powinno się dostosować moc magnesu do obiektu, który ma on przyciągnąć. Chodzi tu w szczególności o wielkość takiego przedmiotu i jego skład.